Macbook Air z procesorem Intel vs M1

Komputery MacBook Air z procesorami Intel nie są już dostępne w sklepie internetowym Apple. Dziś użytkownicy mają do dyspozycji warianty MacBook Air wyposażone w chip M1 lub najnowszy M2. Z pewnością laptopy MacBook Air z procesorami Intel wciąż można jednak kupić w sklepach stacjonarnych i przez internet, a zwłaszcza egzemplarze używane. Jak MacBooki Air z procesorem Intel Core i5 wypadają w porównaniu do niemal identycznych urządzeń, ale posiadających chip M1? Na którą opcję lepiej się zdecydować zarówno kupując fabrycznie nowy sprzęt, jak i używany?

Wydajność procesora

To procesor w największej mierze obok pamięci RAM, a w niektórych zadaniach również pamięci masowej decyduje o wydajności komputera i śmiało można go uznać za serce urządzenia. Z tego względu pytanie o wybór modelu MacBook Air z procesorem Intel lub M1 jest bardzo zasadne. W 2020 roku, kiedy w ofercie sklepu Apple były jeszcze dostępne modele MacBook Air z procesorami Intela, popularnym wariantem był procesor Intel Core i5 10 generacji posiadający 4 rdzenie, korzystający z ośmiu wątków o częstotliwości 1.10-3.50 GHz. Pod koniec roku na rynku pojawił się MacBook Air wyposażony w procesor Apple M1 posiadający 8 rdzeni i wykorzystujący architekturę ARM.

Chociaż procesor M1 od tamtego czasu doczekał się już swojego następcy w postaci chipa M2, wciąż można go uznać za dość świeże rozwiązanie w porównaniu do rozwijanego od lat Intel Core i5. Wraz z premierą nowego urządzenia wielu pasjonatów poddawało oba warianty testom porównawczym. Trzeba przyznać, że propozycja Apple pod względem wydajności okazała się strzałem w dziesiątkę, a benchmarki takie jak Geekbench czy Cinebench wykazały, że M1 w MacBook Air znacząco dystansuje procesor Intela, szczególnie wykorzystując wiele rdzeni.

Wydajność procesora graficznego

MacBook Air z pewnością nie jest urządzeniem do gier, ale inwestując w tak wysokiej klasy komputer warto zwrócić uwagę na jakość wideo i możliwość zagrania choćby w starsze tytuły dostępne na Mac OS. Również pod tym względem M1 pozostawił w tyle konkurenta, chodź w poszczególnych benchmarkach przewaga procesora Apple nie była aż tak wyraźna, jak w przypadku wydajności procesora.

Komfort pracy ze względu na rodzaj chłodzenia

Oba procesory różniły się także chłodzeniem. MacBook Air z procesorem Intel korzysta z wentylatora, chociaż po latach nie jest on uważany za dobrą konstrukcję, bo zdarzało się, że urządzenia poddawane dużym obciążeniom nagrzewały się do temperatur bliskich 100 stopniom Celsjusza. W procesorze M1 zastosowano chłodzenie pasywne, które spisuje się lepiej. Dodatkowym atutem tego rozwiązania jest bezdźwięczna praca przekładająca się na wyższy komfort użytkownika.

Aktualizacja systemu operacyjnego

Dodatkowo należy uznać, że laptopy MacBook Air z procesorami Intel kiepsko się starzeją ze względu na aktualizacje systemu operacyjnego. Wraz z kolejnymi aktualizacjami wydajność urządzenia spada, co oznacza, że producent wyraźnie postawił na M1 i jego kontynuatora – M2.

Rozważasz zakup MacBooka z procesorem Intel, który zastąpi twoje dotychczasowe urządzenie? Niekoniecznie musi to być dobra decyzja. Być może dobry efekt znacznie niższym nakładem kosztów osiągniesz decydując się na modernizację swojego MacBook Air – wymiana dysku, podobnie jak rozbudowa pamięci RAM powinna znacząco przyspieszyć jego pracę! Z tej usługi skorzystasz w renomowanym serwisie urządzenia Apple – MacForce. Pełną ofertę serwisu znajdziesz pod adresem: https://www.macforce.pl/.