Medycyna estetyczna – czy może zaszkodzić?

Medycyna estetyczna nie jest zupełnie bezpieczna i niewinna. Są zabiegi, w których ryzyko powikłań jest duże,  a są i takie, gdy jest ono niewielkie. Pewnych powikłań po zabiegu można się jednak ustrzec. W jaki sposób? Na to pytanie postaramy się odpowiedzieć.

Właściwa kwalifikacja pacjenta do zabiegu – to jeden z najważniejszych czynników. Powinien jej dokonać lekarz, który będzie przeprowadzał zabieg. Powikłania w tym obszarze mogą być uwarunkowane tym, że lekarz nie przeprowadził dokładnych badań i postawił złą diagnozę – na pacjencie przeprowadzono zabieg, opierając się na nierzetelnej diagnozie. Jeżeli zostanie ona prawidłowo postawiona, to niebezpieczeństwo ryzyka powikłań jest niewielkie, czasem nawet bliskie zeru.

Kolejnym czynnikiem, który wpływa na bezpieczeństwo zabiegu jest rozmowa lekarza z pacjentem. W trakcie takiego wywiadu lekarz dowiaduje się od pacjenta, na co chorował w przeszłości, czy były to poważne choroby czy nie, jakie leki pacjent zażywał i czy nadal je przyjmuje. Te informacje są istotne, jeśli zabieg ma być estetyczny i nie doprowadzić do powikłań zdrowotnych.

Z racji tego, że zabiegi są prowadzone przez ingerencję w skórę, konieczne jest jej zbadanie, czy nie ma problemu cellulitu. W przypadku stwierdzenia przebarwień skórnych, należy się ich pozbyć, przeprowadzając wcześniej specjalistyczne badania w celu wykrycia przyczyn choroby skóry. W przeciwnym razie zabieg będzie mało efektywny, a nawet niebezpieczny dla zdrowia pacjenta.

Bardzo ważne dla bezpieczeństwa pacjenta jest dokładne odkażenie jego skóry i wykorzystanie przez lekarza jałowych i sterylnych narzędzi. W medycynie estetycznej zdarza się, że dochodzi do infekcji, właśnie dlatego, że pacjent nie został dobrze przygotowany do zabiegu, a w jego trakcie wykorzystano niezbyt sterylne narzędzia.

Kolejny ważny czynnik to doświadczenie lekarza przeprowadzającego zabieg. Istotne, żeby ingerencji w nasze ciało dokonywał doświadczony lekarz, który wielokrotnie dokonywał tego rodzaju zabiegów. Jeżeli nasze ciało upiększa ktoś, kto się na tym nie zna albo się dopiero uczy, możemy się nabawić po zabiegu przebarwień skórnych i blizn, a czasem większych dolegliwości (np. martwica skórna, a nawet utrata wzroku). Profesjonalizm i doświadczenie w medycynie estetycznej to klucz do zdrowia i dobrego samopoczucia pacjenta.

Powikłania mogą być także spowodowane przez złej jakości preparaty, które wprowadza się pod skórę. Może to prowadzić do reakcji alergicznych. Może nawet wywołać wstrząs anafilaktyczny. Zdarza się też nietolerancja na kwas hialuronowy.

Również źle przeprowadzona depilacja laserowa może doprowadzić do poparzeń skóry. Powikłania mogą pojawić się wtedy, gdy zabieg wykonano „za mocno” laserem.

Na blizny i przebarwienia skórne narażają pacjentów również peelingi chemiczne.

Celem medycyny estetycznej jest upiększenie naszego ciała, ale nie może odbywać się to kosztem zdrowia pacjenta, dlatego ważne jest, by lekarz przeprowadzający zabieg był doświadczonym profesjonalistą i wykorzystywał w swojej  pracy najwyższej jakości preparaty w najlepszych warunkach. Więcej informacji o możliwych powikłaniach związanych z zabiegami medycyny estetycznej uzyskasz na stronie – http://neobeauty.pl/