Na czym polega budownictwo pasywne?

Technologia budownictwa stale się rozwija. Do Polski z zachodu przyszła moda na budownictwo pasywne. Jest to rodzaj budowania zaawansowanych domów, które są niesamowicie energooszczędne. Decydując się na wybudowanie domu energooszczędnego możemy cieszyć się stałym ciepłem przez cały rok, a dzięki niskiemu zapotrzebowaniu na energię możemy znacznie obniżyć nasze rachunki za ogrzewanie.

Co jest potrzebne do budownictwa pasywnego?

Najważniejsze przy budowaniu tego rodzaju obiektów jest oczywiście najwyższej jakości materiał, z którego zostanie wykonany budynek. Dodatkowo do zbudowania takiego domu musimy zatrudnić świetnych fachowców, którzy starannie zbudują każdy element domu oraz zamontują wszelkie niezbędne elementy. Warto w budownictwo pasywne zainwestować pieniądze, ponieważ później do ogrzania domu potrzebujemy siedmiokrotnie mniej energii niż w przypadku normalnych domów.

Kiedyś byliśmy skazani tylko i wyłącznie na konstrukcję budynków, które były podporządkowane wymogom energooszczędności, ale w dzisiejszych czasach, gdzie technologia poszła bardzo do przodu, możemy zamówić okna i drzwi, które posiadają najwyższej jakości parametry techniczne. Dzięki temu rozwiązaniu możemy zbudować naprawdę ciekawy obiekt i dobrać elementy i kolory według własnego uznania.

Na co należy zwrócić szczególną uwagę w budownictwie pasywnym?

Największą rolę zatrzymywania ciepła odgrywają okna. Im więcej okien mamy w swoim domu i im większe są one, tym więcej powodują strat ciepła. Dlatego musimy zdecydować się na okna nowoczesne, które doskonale izolują ciepło. Oprócz tego, że niezwykle istotną sprawą jest montaż okien, to dodatkowo musimy mieć w oknach szyby, które przepuszczają powyżej 50% promieniowania słonecznego, dzięki czemu nasz dom jest dodatkowo bezpłatnie ogrzewany poprzez energię słoneczną.

Okna, które będą stanowić fundament naszego domu energooszczędnego powinny posiadać certyfikat gwarancji jakości. Takie certyfikaty wydawane są przez specjalny Instytut, który nadaje tytuły dla takich okien i informuję klienta, iż taki wyrób jest przydatny dla domów pasywnych.

Decydując się na budownictwo pasywne musimy pamiętać, że wszystkie materiały, które zostaną wykorzystane do budowy domu energooszczędnego mają ogromne znaczenie. Dlatego przy tak ważnej inwestycji nie możemy oszczędzać i zawsze musimy inwestować w wyroby najwyższej jakości. Mimo iż wszystkie elementy domu muszą być znakomitej jakości, to największe znaczenie mają okna i są jego najsłabszym ogniwem, więc najwięcej uwagi musimy poświęcić na wybór odpowiednich okien zgodnych z certyfikatem „przydatne dla domów pasywnych”.