Na czym polega i jak długo trwa wyznaczanie granic działki?

Wyznaczenie granic działki, np. pod budowę nieruchomości to zadanie dla niezwykle doświadczonego geodety, dlatego też takiego specjalisty należy poszukać, jeśli ktoś chce takie zadanie wykonać profesjonalnie. Na szczęście w Polsce ich nie brakuje, a geodeta zajmie się wyszukaniem wszelkich punktów granicznych działki klienta, aby mu je wskazać. Jest to bardzo ważne, ponieważ tylko w obrębie takich punktów granicznych można oczywiście budować nieruchomości, w innym przypadku jest to zabronione, gdyż są to tereny nie należące już do klienta. O takiej usłudze geodezyjnej warto pomyśleć zwłaszcza wtedy, gdy kupi się nową działkę i nie ma ona wyznaczonych granic. Wtedy wypada zrobić to jak najszybciej zwłaszcza, gdy planuje się wykonywać na niej jakieś prace budowlane.

Niezbędne dane dla notariusza

Wyznaczanie granic działki daje niezbędne dane, które potem powierza się notariuszowi. Z racji tego są one tak ważne, dlatego też wszelkie pomiary geodezyjne muszą być wykonywane niezwykle precyzyjnie i dokładnie. Oczywiście z wytyczonymi granicami działki muszą zgodzić się też wszyscy sąsiedzi, ponieważ w przeciwnym razie sprawa może ciągnąć się długimi miesiącami, ale zwykle do takich sytuacji nie dochodzi. Długość wytyczania granic zależy głównie od tego, jak duża jest to działka oraz jaki ma się dostęp do zasobów geodezyjnych w danym Starostwie Powiatowym. Geodeci w szybkim tempie potrafią znaleźć brakujące punkty graniczne, gdy te zostały zniszczone. Nie stanowi to dla niego większego problemu. Najczęściej wytyczanie granic działkowych trwa około 1 miesiąc, chociaż może się to przeciągnąć w czasie. Warto też żyć w zgodzie z sąsiadami, ponieważ jeśli któryś z nich odrzuci wyniki pomiarów, wtedy sprawa ulegnie zawieszeniu i będzie czekała przez jakiś czas na wznowienie.

Ogrodzenie posesji

Wytyczanie granic działki jest potrzebne przede wszystkim wtedy, gdy właściciel takiej działki chce ogrodzić swoją posesję i nie chce mieć potem z tego tytułu jakichś problemów prawnych, związanych z kłótniami sąsiedzkimi. Oczywiście warto zdecydować się na jakiegoś doświadczonego geodetę, który na rynku działa przynajmniej od kilku lat. Dokona on niezbędnych pomiarów, odszuka wszystkie punkty graniczne i będzie w stanie wytyczyć profesjonalnie granice działki klienta, jeśli tylko otrzyma takie zlecenie. Jest to szczególnie ważne, gdy jeden z sąsiadów uważa, że granice działki klienta są zdecydowanie mniejsze, wtedy trzeba reagować, a usługi geodezyjne okażą się być w tym zakresie najprzydatniejsze.

Pod tym linkiem możesz sprawdzić ofertę usług geodezyjnych wykonywanych przez doświadczonego geodetę z Poznania.