Na czym polega przebudowa domu jednorodzinnego?

Starszy dom jednorodzinny można odnowić. W takiej sytuacji najczęściej jest on przebudowywany. Na czym dokładnie polega przebudowa domu w myśl przepisów? Artykuł został napisany przy współpracy z serwisem u architekta.pl oferującym gotowe projekty domów.

Przebudowa domu – na czym polega?

Gdy w domu jednorodzinnym planuje się prace, które mają zmienić jego parametry techniczne albo użytkowe, mowa o przebudowie. Na czym polega przebudowa domu?

W ramach przebudowy można wykonać szereg prac w budynku, jednak nie mogą one powodować zmian w jego powierzchni zabudowy, kubaturze, wymiarach, a także w liczbie pięter.

Gdy zamierza się powiększyć dom, wtedy mówi się o rozbudowie, natomiast wtedy, gdy celem jest jego podwyższenie – o nadbudowie.

Formalności związane z przebudową domu

Przebudowa domu może wymagać przejścia dodatkowych formalności. Czy przebudowa domu wymaga pozwoleń albo zgłaszania prac?

Zasadniczo przebudowa domu jednorodzinnego nie będzie wymagała ani pozwolenia, ani zgłoszenia. Dotyczy to jednak tylko tych prac, które nie ingerują w ściany zewnętrzne budynku i w jego elementy konstrukcyjne, a także nie powodują zmiany obszaru oddziaływania.

Przykładowo, gdy prace zmieniają obszar oddziaływania budynku, wtedy konieczne jest uzyskanie pozwolenia. Pozwolenia będą też wymagały prace jak wykonanie kotłowni gazowej. Gdy natomiast planuje się wykonanie nowych otworów okiennych lub zamurowanie ich, wtedy trzeba zgłosić prace.

Gdy natomiast zamierza się zbudować nowe ściany działowe lub wyburzyć istniejące, wtedy uzyskanie pozwolenia i zgłaszanie prac nie jest konieczne.

Jakie są koszty przebudowy domu?

Ile trwa i kosztuje przebudowa domu u architekta? Wszystko zależy od zakresu prowadzonych robót, rodzaju i ilości materiałów, sposobu wykonywania prac – samodzielnie, z ekipą.

Na prace bardziej złożone należy przeznaczyć parę miesięcy, a także przygotować się na koszt od kilku tysięcy złotych do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.