Najtańsze ogrzewanie domu – ranking

Ogrzewanie domu oraz wszystkie prace związane z użytkowaniem wody ciepłej są głównymi kosztami składającymi się na utrzymanie domu. Na koszty ogrzewania naszego domu wpływa wiele czynników takich jak izolacja cieplna, rodzaj paliwa stosowany w systemie grzewczym oraz sam system grzewczy. Głównym czynnikiem ogrzewania domu będzie wybór odpowiedniego źródła, które będziemy ogrzewać. Głównie wybór ogrzewania będzie wpływało na wydatki związane z ogrzewaniem domu.

Jakie wybrać źródło ogrzewania?

Każdego roku ceny za ogrzewanie domu i wykorzystywanego paliwa do tego nieprzerwanie rosną. W przypadku nowoczesnych systemów grzewczych nie możemy często stosować najtańszego paliwa, które ma różnego rodzaju przeciwwskazania do stosowania w danym piecu.

Następne co musimy wziąć pod uwagę wybierając urządzenie grzewcze do naszego domu jest komfort obsługi. Najnowocześniejsze systemy grzewcze są tak skonstruowane, że można je tylko włączyć i zapomnieć o ich dalszej kontroli, ale w przypadku tych tańszych systemów grzewczych będziemy musieli pamiętać o regularnym uzupełnianiu paliwa, a także o przygotowaniu dodatkowego miejsca na niezbędne materiały do ogrzewania.

Które ogrzewanie jest najtańsze?

Węgiel kamienny

Najpopularniejszą formą obecnie przy ogrzewaniu domu jest system grzewczy, który opiera się na energii pobieranej z węgla kamiennego. Możemy go spotkać pod różnymi postaciami, ponieważ różnią się one zawartością siarki czy też popiołu.

Główną zaletą ogrzewania na węgiel jest to, że jest on w dość przystępnej cenie, natomiast wadą jest to, że będziemy musieli pamiętać o regularnym zakupie i kontrolowaniu zużycia danego węgla.

W przypadku gdy zakupimy sobie kocioł, który posiada automatyczny podajnik paliwa, to możemy stosować węgiel typu ekogroszek.

Koszty ogrzewania w tym przypadku będą należeć od wartości używanego węgla oraz częstotliwości ogrzewania domu. Także musimy wziąć pod uwagę rodzaj instalacji grzewczej, której będziemy używać. W tym przypadku ceny rocznego ogrzewania wniosłam około 3,500 zł.

Olej opałowy

Drugim popularnym systemem grzewczym jest więc zautomatyzowany i bezobsługowy, który zasilany jest olej opałowy. Tutaj niestety koszty są wyższe, ponieważ wynoszą już około 7 tysięcy rocznie.

Drewno

Drewno jest trzecim najpowszechniejszym używanym materiałem do ogrzewania domu lub innych budynków, a cena, jaką wydamy rocznie będzie porównywalna do używania węgla kamiennego.

Kiedy nie wiemy, jaki wybrać system grzewczy do ogrzewania twojego domu czy innego budynku to warto skonsultować decyzję z doświadczonymi osobami, które doradzą wybór najlepszego i najbardziej oszczędnego systemu grzewczego.