O czym należy pamiętać przy zakupie baterii kuchennych?

Wybór baterii kuchennej to zadanie pozornie proste, wymagające jednak wzięcia pod uwagę kilku kwestii. Kupując kran do kuchni musimy bowiem dopasować go do istniejącej instalacji hydraulicznej, zadecydować o jego kolorze czy rodzaju użytego do produkcji materiału, uwzględniając jednocześnie styl w jakim została zaaranżowana kuchnia. Szeroki asortyment dostępnej na rynku armatury kuchennej sprawia, że decyzja związana z wyborem konkretnego produktu wcale nie jest taka łatwa. Na co więc trzeba szczególnie zwrócić uwagę kupując baterie kuchenne?

Pierwsza sprawa to rodzaj baterii, który związany ze sposobem jej montażu. Mamy tutaj do wyboru dwie opcje – baterie naścienne i stojące. Pierwsze instaluje się na ścianie nad zlewozmywakiem, drugie z kolei bezpośrednio na nim. Baterie stojące spotyka się najczęściej w nowo urządzonych kuchniach, z uwagi na łatwość montażu oraz większe możliwości aranżacyjne. To optymalne rozwiązanie w przypadku umieszczenia zlewu na ścianie poniżej okna. Poza tym umożliwia ono lepszą selekcję towaru, którego oferta w porównaniu z modelami naściennymi jest dużo bogatsza. Jednakże bateria naścienna może okazać się niezastąpiona w gospodarstwach domowych posiadających stary typ instalacji wodnej.

Rodzaj powłoki

W sprzedaży dostępne są baterie kuchenne, których powłoka zewnętrzna jest chromowana, granitowa lub wykonana ze stali szlachetnej. Krany stalowe charakteryzują się dużą trwałością, modele chromowe są odporne na tarcia czy zarysowania, aczkolwiek ulegają niekorzystnemu oddziaływaniu kwasów. Z kolei baterie granitowe, które także wyróżniają się znaczną odpornością na rysy, nadadzą naszej kuchni niebanalny wygląd.

Baterie kuchenne a oszczędność wody

Innym kryterium, jakie należy wziąć pod uwagę przy zakupie kranu do kuchni jest sposób jego uruchomienia. Swego czasu popularne były baterie dwuuchwytowe, z których jeden kurek służy do odbioru wody zimnej, natomiast drugi – ciepłej. Obecnie najczęściej wybiera się baterie jednouchwytowe pozwalające szybko pobrać wodę o pożądanej temperaturze, co zapobiega jej marnotrawieniu. Ciekawym rozwiązaniem są również baterie bezdotykowe, które działają na zasadzie fotokomórki, będąc wyposażone w czujnik reagujący na ruch dłoni. Dzięki temu możemy w maksymalnym stopniu oszczędzać wodę. Pozostałe atuty tej opcji to szybkość reakcji urządzenia i wysoka higiena (możemy bowiem pobierać wodę kiedy mamy zabrudzone ręce bez dotykania kranu).

Dodatkowe użyteczne funkcje

W ofercie handlowej możemy znaleźć baterie termostatyczne posiadające system regulacji temperatury. Wyposażono je w blokady zabezpieczające przed zbytnim nagrzaniem wody, które chronią przed przypadkowym poparzeniem dłoni. Ponadto interesującym rozwiązaniem są baterie kuchenne pozwalające ustawić optymalną wysokość wylewki, jak również modele z zamontowanym filtrem.

Jak widzimy, zakup baterii kuchennej to decyzja, którą wcześniej musimy dobrze przeanalizować, aby spełniała nasze oczekiwania tak pod względem funkcjonalnym, jak i estetycznym. Warto poświęcić na to czas, ponieważ zamontowany kran powinien nam sprawnie służyć przez wiele lat.