Opakowania w formie blistrów – co warto o nich wiedzieć?

Blister jest to wyprofilowane opakowanie, dość sztywne, do którego wykonania wykorzystywane są głównie tworzywa sztuczne. Nowoczesne technologie pozwalają na wykonanie blistrów w dowolnym kolorze, jednak najczęściej spotykane są bezbarwne opakowania.

Jakie zastosowanie mają blistry?

Blistry opakowania mają szerokie zastosowanie, co umożliwia fakt, że do ich produkcji można wykorzystać dowolne tworzywo sztuczne o konkretnych parametrów. Dzięki możliwości zmiany składu i parametrów materiału wykorzystywanego do ich produkcji możliwe jest dopasowanie opakowania konkretnie pod jego zawartość.

Blistry kojarzone są przede wszystkim z branżą medyczną, choć ich zastosowanie jest znacznie szersze. Gdzie można wykorzystać tego typu opakowania? Niezawodnie sprawdzą się między innymi w pakowaniu:

  • maszynek do golenia,
  • produktów kosmetycznych,
  • chemii gospodarczej,
  • części i akcesoriów elektrycznych,
  • zabawek,
  • materiałów piśmienniczych,
  • chemii gospodarczej.

Możliwości zastosowania blistrów jest jeszcze znacznie więcej. Tak naprawdę to praktyczne i uniwersalne w zastosowaniu opakowania, które sprawdzą się w przypadku wielu produktów. W przypadku blistrów można z łatwością ich skład dopasować do zawartości, co jest ważne szczególnie przy tych produktach, które ze względy na charakterystyczny skład mogą wchodzić w reakcje z substancjami zawartymi w opakowaniu.

Produkcja opakowań w formie blistrów z tworzyw sztucznych najczęściej wykorzystuje materiały takie jak PET, APET, GPET i PVC. W zależności od potrzeb można skorzystać również z innych materiałów.

Jakie są zalety stosowania blistrów?

Blistry jako opakowania mają wiele zalet, między innymi ze względu na to, że w dość łatwy sposób można dopasować je pod konkretny typ produktu. W tym przypadku bardzo często stosowana jest transparentna folia – ta pełni dwie funkcje. Nie tylko chroni zawartość przed negatywnym oddziaływaniem czynników zewnętrznych, ale również pozwala dokładnie obejrzeć zapakowany we wnętrzu blistra towar.

Ze względu na liczne zalety, wykonanie i wygodne zastosowanie opakowania typu blister bardzo szybko zyskały sobie ogromną popularność, szczególnie w przypadkach, w których odpowiednie zapakowanie produktu jest ogromnie ważne.