Pełny zestaw naczyń liturgicznych – z czego się składa i ile kosztuje?

Naczynia do sprawowania liturgii na początku stanowiły przedmioty codziennego użytku. Dopiero z czasem rozpoczęto tworzenie specjalnie przeznaczonych do tego przedmiotów. Obecnie w skład naczyń liturgicznych wchodzi dość wiele elementów, które tworzą obowiązkowy zestaw podczas każdej sprawowanej mszy.

Z czego składa się zestaw naczyń liturgicznych?

1. Kielich i patena

Te naczynia są jednymi z najważniejszych, ponieważ służą do przechowywania postaci eucharystycznych. W dawnych latach patena oraz kielich były znacznie większych rozmiarów, ponieważ służyły do udzielania Komunii Świętej pod dwoma postaciami. Obecnie ich rozmiary znacznie zmalały, jednak symbolika nadal jest ogromna. Istnieje odrębny rodzaj pateny, która jest używana przez ministranta do podstawiania pod brodę.

Cena tych naczyń może się wahać od 200 do nawet 3000 zł. Najtańsze naczynia wykonane są z ceramiki, a najdroższe z ozdobnego mosiądzu.

2. Puszka (inaczej cyborium)

Jest to bardzo ważne naczynie, w którym przechowuje się konsekrowane komunikanty. Puszka służy również do udzielania Komunii Św. wiernym. Cena naczynia wynosi już od 40 do około 1000 zł. Najdroższe są pojemne puszki wykonane ze złota, posiadające piękne zdobienia.

3. Monstrancja

Naczynie to służy do ukazania Ciała Pańskiego gronie wiernych. Monstrancje przypominają często słońce, serce lub krzew róży i służą do adoracji. Ceny monstrancji są dość wysokie i zaczynają się od około 1400 zł. Droższe naczynia można dostać za nawet 5000 zł.

4. Kustodia

To metalowe naczynie liturgiczne o kształcie puszki osadzonej na nóżce. W środku znajdują się drzwiczki, przez które wyjmowany jest Najświętszy Sakrament. Cena za kustodię to około 500 zł.

5. Ampułki

Są to dwa wazoniki, które zazwyczaj zrobione są ze szkła. Umieszcza się w nich wino oraz wodę. Ampułki stawiane są na specjalnej tacce. Cena za ampułki zależy od materiału wykonania, zwykle trzeba przeznaczyć na nie przynajmniej około 100 zł.

6. Lawaterz (inaczej lavabo)

To metalowy dzbanek, który napełnia się wodą. Nieodłącznie stawia się go z misą oraz ręcznikiem płóciennym. To naczynie wykorzystuje się przed rozpoczęciem Mszy świętej. Lawaterz można dostać za około 50 zł.

7. Wasculum

Jest to małe naczynie, które wykonuje się ze szkła lub metalu. Zazwyczaj umieszcza się je obok tabernakulum. Kapłan używa tego naczynia w celu oczyszczenia palców z drobnych elementów hostii św. Okruszki rozpuszczają się w wodzie. Ozdobne wasculum kosztuje zwykle około 100 zł.

8. Łódka (navicula)

W tym metalowym naczyniu liturgicznym przechowywana jest mirra wykorzystywana do zasypania rozpalonych węgielków w trybularzu. Koszt takie naczynia to przynajmniej około 50 zł.