Płócienna torba na zakupy, zrób ją sama – porady

Oryginalne torby na zakupy stały się prawdziwym hitem wśród kobiet. Mnogość wzorów i kolorów sprawia, że wydawałoby się, zwykły codzienny gadżet, staje się modnym dodatkiem. Ponadto torby z nadrukami i hasłami pozwalają na wyróżnienie się w tłumie. Kto jednak zaprojektuje naszą unikalną torbę lepiej niż my same?

Wykrój

Najpierw musimy zacząć od stworzenia samej torby. Będziemy do tego potrzebować tylko płótna, nici oraz taśmy. Z materiału wykrawamy trzy prostokąty. Jeden o wymiarach 45 x 50 oraz dwa 45 x 60. Najpierw zszywamy boki i dno. Pamiętaj o tym, aby złożyć materiał prawą stroną do środka! Następnie przeszywamy wzdłuż krótszych boków. Górne brzegi zawijamy na jeden centymetr i zaprasowujemy. Potem robimy to jeszcze raz. Taką podwójna zakładkę przeszywamy wzdłuż jej wewnętrznej krawędzi. Z taśmy odmierzamy odpowiednią dla nas długość ramion. Przyszywamy je od miejsca połączenia dna i boków torby. Powtarzamy tę czynność po drugiej stronie. Kolejnym krokiem jest naszycie naszej taśmy na boki torby. Dzięki temu zakryjemy szwy. Składamy torbę tak, aby prawa strona materiału znajdowała się w środku. Przeszywamy boki z marginesem około 1,5 centymetra i rozprasowujemy szwy. Pora stworzyć płaskie dno. Układamy torbę szwem bocznym do środka. Ze zszytych końców utworzył nam się trójkąt. Rysujemy linię prostopadłą do szwu bocznego. Powinna się ona znajdować mniej więcej 5 centymetrów od wierzchołka. Następnie przeszywamy torbę wzdłuż tej linii. Odcinamy nadmiar materiału, przewracamy torbę na prawą stronę i gotowe!

Drugie życie

Ekologiczną torbę można bardzo łatwo wykonać również z t-shirta. Jest to wspaniały sposób na wykorzystanie starego, dawno nienoszonego ubrania. Nadając mu nowe życie, nie tylko zaoszczędzamy pieniądze, ale również chronimy środowisko. Do wykonania takiej torby potrzebujemy wyłącznie dwóch rzeczy! Koszulki oraz nici. Na początku rozkładamy t-shirt na płasko. Potem obcinamy rękawki. Następnie wykrawamy ramiona. Posłuży nam do tego dekolt koszulki. Wycinamy głęboki otwór w miejscu na głowę. Następnie odwracamy t-shirt na lewą stronę. Zszywamy mocno jego dół. Potem już tylko odwracamy torbę na drugą stronę i możemy iść na zakupy.

Co w sercu to na torbie

Największą zaletą toreb płóciennych jest możliwość łatwego ozdabiania. Ogranicza nas w zasadzie wyłącznie wyobraźnia. Możemy postawić na kolorowe naszywki lub przypinki, które z łatwością znajdziemy w sklepach z pasmanterią. Świetnie sprawdzą się także skrawki materiału, które pozostały nam z szycia torby. Bardzo łatwe, a równocześnie efektowne będzie samodzielne wykonanie aplikacji. Najłatwiejszym rodzajem jest napis. Wystarczy nam do tego pisak do tkanin, ołówek, linijka i kartka. Utwardzamy dno podłożoną pod spód kartką. Następnie rysujemy ołówkiem linie ułatwiające równe pisanie. Tym samym narzędziem wykonujemy napis. Potem poprawiamy go markerem i zaprasowujemy po lewej stronie materiału.