Płyty gipsowo-kartonowe ze względu na swoje przeznaczenie dzielą się na kilka rodzajów: płyty zwykłe w kolorze białym, płyty impregnowane w kolorze zielonym oraz płyty o rdzeniu wykonanym z włókna szklanego, które dodatkowo redukuje proces oddziaływania wody, w kolorze pomarańczowym. W pomieszczeniach mokrych, typu łazienka, używane powinny być dwa rodzaje płyt odpornych na działanie wody, czyli wspomnianych zielonych i pomarańczowych.
O czym warto wiedzieć, decydując się na zabudowę z płyt gipsowo-kartonowych?
Płyty karton-gips, czyli popularne płyty g-k to prosty, szybki i mniej inwazyjny sposób na szybkie wykończenie wszelkiego rodzaju pomieszczeń. Płyty mogą stanowić element ścian działowych, mogą być także wykorzystywane w celu wyrównywania ścian, których odchylenie poziomów jest dość znaczące. W pomieszczeniach mokrych typu łazienka bezwzględnie powinno używać się płyt do tego przeznaczonych, tzn. o podwyższonych współczynniku chłonności wody. Dzięki temu ściana z płyt g-k zachowują dłużej swoją trwałość, co wiąże się z tym, że na płytach nie osiada i nie tworzy się charakterystyczna pleśń. Również dzięki podwyższonej chłonności na wodę, nie ma efektu nasiąkania i tworzenia się spękań czy zmiękczenia ściany. Warto zadbać również o odpowiednią wentylację pomieszczeń oraz o używanie materiałów, którymi zostaną pokryte płyty, odpowiednimi, przeznaczonymi do tego klejami lub farbami, które dodatkowo wzmocnią barierę ochronną przed oddziaływaniem wody.
Jaka jest charakterystyka poszczególnych płyt?
Płyta zielona, czyli impregnowana, to płyta o nasiąkliwości mniejszej niż 10%. Przy dużej skuteczności chłonnej, jej stosowanie możliwe jest w pomieszczeniach, gdzie wilgotności względnej wynosi nawet 85%.
Płyta pomarańczowa, czyli płyta typu hydro, to płyta o nasiąkliwości mniejszej niż 3%. Można ją stosować w pomieszczeniach dodatkowo obciążonych długotrwałym oddziaływaniem wody, a więc doskonale poradzi sobie również w takim otoczeniu, jak baseny czy sauny. Wszystkie typy płyt znajdziesz na stronie https://www.siniat.pl/pl-pl.