Pompy ciepła – zasada działania

Wszelkie kotły i piece wytwarzają ciepło poprzez spalanie paliwa, które podczas tego procesu wytwarza wysoką temperaturę. Wytworzone ciepło w zbiorniku ogrzewa ciecz (wodę), która płynie rurami w górę do kaloryferów, do ich górnej części. Przepływa przez wszystkie żeberka i dolną częścią grzejników wraca rurami do zbiornika, gdzie znów jest podgrzewana. Pompy ciepła natomiast działają inaczej.

W jaki sposób pompa ciepła wpływa na ogrzanie mieszkania?

Wydawałoby się, że zasada działania pompy ciepła jest taka sama, jak kotłów i pieców.  Wbrew pozorom zasada jest inna. Pompy ciepła nie wytwarzają ciepła, tylko go transportują za pomocą różnych urządzeń. Pobierają je z otoczenia:

  • z ziemi
  • z energii słonecznej

W przewodach pompy płynie niezamarzająca ciecz, która przechodzi przez 3 obiegi. W pierwszym przyjmuje ciepło z otoczenia, w drugim ciepło potęguje, a w trzecim je oddaje.

Zasada działania poboru i oddawania ciepła przez pompę ciepła

W pierwszym obiegu ciecz znajdująca się w przewodach pompy ciepła ma niższą temperaturę niż otoczenie i jest ona niezamarzalna. Dzięki temu nie szkodzą jej zimowe temperatury. Ciepło pobrane z ziemi i promieni słonecznych przekazywane jest do kolejnego obiegu.

W drugim obiegu, w przewodach jest zgromadzony płyn chłodniczy, który w parowniku (wymienniku ciepła) zaczyna wrzeć i parować, zmieniając się w gaz. Przedostaje się on do sprężarki, w której gromadzi się pod wysokim ciśnieniem. W ten sposób nabiera jeszcze wyższej temperatury, która przedostaje się do skraplacza, czyli trzeciego obiegu.

W tym miejscu, za sprawą skraplacza (wymiennik ciepła) następuje oddanie ciepła do kaloryferów i bojlera na wodę. W obiegu trzecim oddane ciepło powoduje obniżenie temperatury gazu, który zamienia się w ciecz w wyniku skraplania. Po tym temperatura obniża się jeszcze bardziej za pomocą zaworu dławiącego. W parowniku wciąż jest ciecz, która zaczyna proces od nowa. Dzięki temu napływ ciepła jest stały.

Do czego służy pompa ciepła?

W okresie zimowym i we wszystkie chłodne dni pompa ciepła wykorzystuje ciepło z otoczenia (ziemi, wody, energii słonecznej) do ogrzewania pomieszczeń oraz ogrzewania wody do mycia, kąpieli, domowych porządków itp. natomiast w trakcie upalnych dni jej zadanie jest odwrotne. Wówczas pomieszczenia są za jej pomocą chłodzone. Aby pompa ciepła mogła działać, musi być zasilana prądem.

Pompę ciepła można łączyć z fotowoltaiką. To bardzo dobre rozwiązanie, gdyż fotowoltaika produkuje nam darmowy prąd, którym zasilona zostanie pompa ciepła. W ten sposób obniżymy koszty za energię elektryczną.

Więcej informacji o działaniu pomp ciepła znajdziesz na stronie firmy AKWIN – pompy ciepła.