Praca kuriera a zdrowie psychiczne – poszerz swoją świadomość!

Aktualnie na rynku pracy można zauważyć rosnące zapotrzebowanie na kurierów. Do wykonywania tego zawodu nie jest potrzebne specjalne wykształcenie czy uprawnienia (poza prawem jazdy kat. B). Trzeba jednak mieć świadomość tego, że zajęcie to choć pozornie proste, potrafi być męczące – nie tylko fizycznie. Wyjaśniamy, jak mają się do siebie praca kuriera a zdrowie psychiczne!

Praca kuriera a zdrowie psychiczne

Większość osób prawidłowo zdaje sobie sprawę z tego, że dostawcy przeciążają się pod względem fizycznym. Mało jednak mówi się o zagadnieniu, które brzmi: „praca kuriera a zdrowie psychiczne”. Zajęcie to polega głównie na rozwożeniu i dostarczaniu paczek, co wydaje się prostym zadaniem, ale w praktyce naraża na duży stres.

Każdego dnia kurier musi dowieźć dużą liczbę przesyłek w określonym czasie. Powinien utrzymać dobre tempo, a do tego jeździć w pełni zgodnie z przepisami, uważać na drodze i odpowiednio parkować. Każde zdarzenie drogowe naraża na bezpieczeństwo zarówno załadunek, jak i kierowcę, oraz może doprowadzić do opóźnień.

Kurierzy są również odpowiedzialni za paczki oraz pobierane pieniądze. Nawet drobna pomyłka może generować spore problemy. Do tego trzeba jeszcze zachować najwyższą ostrożność, by podczas przenoszenia saszetki z pieniędzmi albo paczki nie zgubić jej lub nie paść ofiarą złodziei.

Jednym z czynników mających najgorszy wpływ na zdrowie psychiczne kuriera jest też kontakt z trudnymi klientami. Nieustanne telefony, pretensje, groźby, a nawet agresywne zachowania potrafią zszargać nerwy. Niektóre osoby mogą być też po prostu niebezpieczne – zdarza się, że niezrównoważeni odbiorcy posuwają się do rękoczynów.

Jak dbać o zdrowie psychiczne kuriera?

Zmęczenie fizyczne w połączeniu z chronicznym stresem mogą błyskawicznie doprowadzić do znacznego obniżenia samopoczucia, przemęczenia, a w efekcie nawet do wypalenia. Z tego względu trzeba dbać nie tylko o kręgosłup i stawy, ale też zdrowie psychiczne kuriera.

Przede wszystkim dostawca musi wyraźnie oddzielać pracę od czasu wolnego. Nawet jeśli jest samozatrudniony, nie powinien spędzać w furgonetce więcej niż 8-10 godzin dziennie. Odpoczynek jest niezwykle ważny. Najlepiej, by w dni wolne kurier relaksował się przy ulubionych zajęciach, np. rekreacyjnie uprawiając sport, czytając czy spędzając czas z bliskimi.

Jeśli stres jest zbyt silny, dobrym rozwiązaniem będzie spotkanie z psychologiem. Kurierzy zatrudnieni w firmie przewozowej mogą również poprosić szefostwo o zorganizowanie specjalnych szkoleń z zakresu tego, jak radzić sobie ze stresem i jak rozmawiać z trudnymi klientami.

Praca kuriera nie jest zatem łatwym zajęciem, dlatego warto ją doceniać. Musisz nadać przesyłkę? Sprawdź, która firma kurierska oferuje najlepsze ceny. Pośrednik logistyczny to doskonałe rozwiązanie, zarówno gdy w grę wchodzi mała paczka, jak i wysyłka palet. Sprawdź platformę logistyczną Apaczka.pl – wypełnij krótki formularz, by uzyskać porównanie najlepszych ofert. Portal wspiera klientów indywidualnych oraz przedsiębiorców już od ponad dziesięciu lat. Więcej informacji znajdziesz na: https://www.apaczka.pl/.