Projekty z domem od południa – wyzwanie czy norma?

Usytuowanie domu względem stron świata ma spore znaczenie zarówno dla komfortu domowników, jak i zużycia energii. Wjazd od południa może się wydawać niezbyt korzystnym rozwiązaniem, ale są inwestorzy, którym to bardzo odpowiada. Jak wybudować dom na takim terenie?

Część dzienna od frontu

Strona południowa jest najmocniej nasłoneczniona, dlatego właśnie w tej części domu organizowana jest strefa dzienna, z salonem i jadalnią. Jeśli wjazd jest od południa, to oznacza, że część wypoczynkowa znajduje się od frontu, co jest mało komfortowe, gdy dom stoi przy ruchliwej, głośnej ulicy. Domy jednorodzinne zwykle jednak stoją w spokojniejszej okolicy, dlatego urządzenie salonu od frontu nie będzie aż tak kłopotliwe, a przynajmniej można przez większą część dnia cieszyć się naturalnym nasłonecznieniem. Kiedy działka jest wąska i długa, dom warto postawić bardziej w głębi, odsuwając go od źródła hałasu.

Plusem takiego projektu jest to, że już od wejścia widać reprezentacyjną część domu, jaką jest pokój dzienny i jego najbliższe otoczenie. Wprawdzie wjazd na posesję sąsiaduje z ładnie utrzymanym ogrodem, ale drogę do garażu da się zaprojektować tak, by nie przeszkadzała w wypoczynku na łonie przyrody.

Czy salon musi być od południa?

Salon dlatego urządza się od południa, że pozwala to przez wiele godzin korzystać z naturalnego światła oraz ciepła, bo przy mocnym nasłonecznieniu pokój nie musi być już tak ogrzewany jak te usytuowane od północy. Nie jest to jednak jedyna opcja, okna pokoju dziennego mogą też wychodzić na zachód, podobnie jak ogród.

Większym wyzwaniem wydaje się kuchnia. Ta umieszczana jest zazwyczaj przy wejściu do domu, ale akurat w kuchni silne nasłonecznienie przez większość dnia nie jest wielkim atutem. Warto więc szukać projektów, w których kuchnia znajduje się w innej części domu, ale wciąż umieszczona blisko wejścia oraz garażu. Inny pomysł to kuchnia od południa, przy drzwiach frontowych, ale z takim wykończeniem dachu, który zapewnia przyjemny półcień.

Dopasowanie projektu od własnej działki

Na stronie projektyzwizja.pl można znaleźć wiele projektów domów z wejściem od południa. To rozwiązanie sprawdzi się i przy dużych posesjach, i przy domkach o małym metrażu, wystarczy wziąć pod uwagę oczekiwania przyszłych domowników oraz funkcjonalność poszczególnych pomieszczeń.