Dla wielu mężczyzn prostata jest tematem tabu; nie chcą o niej rozmawiać, nie dopuszczają do siebie również myśli, że warto byłoby chodzić na regularne badania i sprawdzać stan gruczołu krokowego. Co warto wiedzieć o prostacie i dlaczego mężczyźni powinni przywiązywać większą uwagę do regularnego kontrolowania jej stanu?
Prostata: podstawowe informacje
Prostata to gruczoł krokowy; zwana jest także sterczem. Znajduje się bezpośrednio pod pęcherzem moczowym. Jest niewielka – jeśli chodzi o rozmiar, można ją porównać do orzecha włoskiego. Prostata powiększa się, jeśli w organizmie spada poziom androgenów, czyli przede wszystkim testosteronu. Na przerost prostaty tym samym najbardziej narażeni są mężczyźni po 50. roku życia, gdy poziom androgenów obniża się. Ma to najprawdopodobniej związek ze starzeniem się organizmu. Co ważne dla wielu mężczyzn – oprócz wieku nie stwierdzono żadnych innych czynników zwiększających prawdopodobieństwo powiększenia się prostaty. Warto zresztą zauważyć, że z problemem zmaga się wielu panów w średnim wieku. Warto reagować już wtedy, gdy dostrzeże się nawet łagodny przerost prostaty, ponieważ w takim stanie można łatwo doprowadzić do jej zmniejszenia. Dzięki temu można bez większego wysiłku uniknąć konsekwencji przerostu prostaty, czyli problemów z oddawaniem moczu czy z aktywnością seksualną.
Badania i leczenie prostaty
To właśnie z tego względu regularne badania są tak ważne – dzięki nim można w porę zareagować i nie dopuścić do nadmiernego rozrastania się prostaty. Lekarz może stwierdzić powiększenie prostaty zarówno na podstawie badania przez odbytnicę jak i na podstawie zbadania strumienia moczu czy badania krwi. Objawy przerostu prostaty można złagodzić poprzez unikanie kofeiny i alkoholu, uprawianie sportu i kontrolę ilości spożywanych płynów. Dobrym pomysłem może być również przyjmowanie niektórych leków i suplementów diety; usprawniają one funkcjonowanie nerek i oddawanie moczu. Świetnie sprawdzą się w profilaktyce, ponieważ pomagają w utrzymaniu prawidłowego stanu prostaty. Najczęściej preparaty tego rodzaju są produkowane w postaci kapsułek.