Rodzaje usług świadczonych przez psiego fryzjera

Coraz więcej osób decyduje się na posiadanie czworonoga, jednak co w przypadku, gdy pupil posiada stale rosnącą sierść? Narzędzia, które pomogą uporać się z problemem dostępne są w każdym markecie, niestety ich jakość jest wątpliwa – ostrza tępią się po kilku użyciach, bateria za szybko pada – podobne problemy można mnożyć. Na szczęście z ulubieńcem możemy udać się do specjalnie wyszkolonego psiego fryzjera – groomera, jest to zawód czeladniczy i dzięki certyfikatom łatwo odróżnimy, kto ma fach w ręku. To ważne, by psa powierzyć odpowiedniej osobie. Bardzo często zabiegi można wykonać w domu klienta, bywa to pomocne, gdy zwierzę źle znosi podróże. Na samym strzyżeniu usługi się nie kończą, do wyboru mamy sporo opcji pielęgnacyjnych oraz relaksacyjnych.

Kąpiel

Najczęściej od niej zaczyna się pakiet usług. Polega na namoczeniu sierści, a następnie dokładnym wmasowaniu odpowiednio dobranego szamponu. Tak przygotowany włos będzie odpowiednio układał się podczas strzyżenia i zdrowo wyglądał po serii zabiegów pielęgnacyjnych. Razem z kąpielą przeprowadza się masaż relaksacyjny,  jeśli pies jest zestresowany sytuacją. W razie problemów alergicznych można również zastosować kąpiel antyalergiczną.

Strzyżenie/trymowanie

W zależności od rodzaju sierści wybrane zostaje odpowiednie urządzenie, by pozbyć się jej nadmiaru. Sierść może być skrócona maszynką lub przycięta nożyczkami, zgodnie z oczekiwaną długością. Trymowanie polega na usuwaniu martwego włosia, dzięki czemu zwierzę nie gubi go w domu. Zabieg przeprowadza się u psów szorstkowłosych.

Czyszczenie uszu i oczu

Niektóre psy mają budowę ciała, która uniemożliwia prawidłową higienę tych okolic. W takim przypadku bardzo ważne jest, aby fryzjer podczas zabiegu dokładnie oczyścił oczy i uszy zwierzęcia. Zapobiega to wielu przypadłościom np. zapaleniu spojówek czy grzybicy.

Obcinanie pazurów

Jeśli zwierzę codziennie nie biega po chropowatej nawierzchni, takiej jak kostka brukowa czy asfalt, to powinno się systematycznie przycinać pazury. Groomerzy wykonują ten zabieg wraz ze strzyżeniem, dzięki czemu nie musimy martwic się jak zrobić to samodzielnie.

Czesanie

Ostatni zabieg fryzjerski, dokładne wyczesanie przystrzyżonej sierści. Jeśli stan włosa tego wymaga, to czesanie wykonywane jest również przed kąpielą, aby sierść nie plątała się w kontakcie z szamponem. Im dłuższa sierść, tym więcej czasu należy poświęcić na jej czesanie. Dodatkowo fryzjer może spryskać psa perfumami na bazie naturalnych olejków, co uspokoi go po wszystkich zabiegach.

Po udanej wizycie u groomera możemy zwykle zakupić u niego karmę albo nową zabawkę,  a czworonóg odwdzięczy się dobrym samopoczuciem i energią.

Czytaj Więcej