Rury żaroodporne do komina – czy to dobry wybór?

Mówiąc o najważniejszych akcesoriach do kominów nie można zapomnieć o tym, czym są i jaką pełnią rolę rury do kominów. Bez względu na to, czy chodzi o całkowicie nowy komin czy renowację starego – ten właśnie element całego projektu wzbudza niemałe zainteresowanie (i słusznie) wśród budowniczych i właścicieli domów. Nic dziwnego biorąc pod uwagę jak ważnym elementem całego przewodu odprowadzającego gazy jest właśnie rura.

Rura do komina i jej znaczenie

Jeśli ktoś jeszcze jest żółtodziobem w tym temacie, pozwolimy sobie pokrótce podkreślić czym właściwie jest, a przede wszystkim jak ważną funkcję pełni rura w układzie kominowy. Dopiero po zrozumieniu tego faktu można iść dalej, to znaczy zdecydować, czy żaroodporna czy jakakolwiek inna rura do komina będzie najbardziej odpowiednim wyborem.

Nadrzędną rolą rur kominowych jest właśnie zabezpieczenie komina – chronią intensywnie eksploatowany komin, by posłużył jak najlepiej, jak najdłużej. Można ich z powodzeniem używać zarówno w budynkach przemysłowych, komercyjnych jak i w nieruchomościach przeznaczonych do zamieszkania.

Sprawdzą się więc, jeśli chodzi o:

  • zabudowę szeregową
  • blok
  • dom wolnostojący

Biorąc pod uwagę wszystkie wyżej wymienione fakty, warto podkreślić to, iż tytułowe rury żaroodporne są tymi, które cieszą się największą popularnością. Kolejny akapit wyjaśni z czego to wynika.

Rury kominowe żaroodporne i ich przewaga nad innymi

Najważniejsze jest to, by rura był wykonana z solidnej stali o słusznej grubości – te najbardziej wskazane zwykle mają około 1 milimetra. Nie mogą też ucierpieć w kontakcie z nawet tak wysoką temperaturą jak 600 °C i właśnie w obliczu tego faktu, rury kominowe żaroodporne sprawdzają się fenomenalnie.

Oczywiście nie można byłoby podkreślić zalet tego rodzaju rur, gdyby nie ich konkurencja, jaką są rury kwasoodporne. Choć prym wiodą właśnie te żaroodporne, które tutaj omawiamy, nie można zaprzeczyć iż w pewnych szczególnych przypadkach i sytuacjach to jednak te o właściwościach kwasoodpornych będą dużo lepszym wyborem.

W dużej mierze to, czy wybrać rurę kwasoodporną czy żaroodporną musi być oparte o następujące wytyczne:

  • typ spalanych substancji
  • środowisko pracy w jakim się znajdzie

Na co zwrócić uwagę szukając rury kominowej żaroodpornej?

W dzisiejszych czasach mamy ogromne szczęście, bowiem mamy zapewniony mamy swobodny dostęp do różnego typu produktów związanych z kominem i jego konstrukcją, a w związku z tym szerokiego wyboru, jeśli chodzi o rury żaroodporne również nie brakuje. Najważniejsze jest to, by nie tylko wybrać odpowiedni rodzaj w oparciu o wyżej wymienione czynniki, ale też nie zapomnieć o idealnie dopasowanych wymiarach – w końcu rura, nawet ta najlepszej jakości na nic się nie przyda, jeśli nie będzie w punkt dopasowana do komina, któremu ma służyć i który ma chronić.

Warto też szukać ofert na rury kwasoodporne, które prezentują najlepszy stosunek ceny do jakości. To niemała inwestycja, ale prawda jest taka, iż oszczędzać nie warto – koniec końców może się to skończyć jeszcze większymi wydatkami.