Siatka na plac zabaw – kiedy warto ją zamontować?

Rozważając, czy siatka na plac zabaw to słuszna inwestycja, warto mieć świadomość, że może ona pełnić różne funkcje. To nie tylko solidne zabezpieczenie terenu, gdzie przebywają dzieci. Może posłużyć maluchom także do zabawy. Co warto wiedzieć o takich produktach? Kiedy rzeczywiście się przydają?

Siatka zabezpieczająca plac zabaw

Słysząc o siatce na plac zabaw, wiele osób myśli przede wszystkim o zabezpieczeniu terenu, gdzie bawią się maluchy. Produkt wykorzystany w ten sposób odgradza przestrzeń przeznaczoną dla dzieci. Sprawdza się szczególnie w sytuacji, kiedy plac zabaw znajduje się blisko ulicy czy też parkingu. Pozwala znacząco podnieść poziom bezpieczeństwa.

Wykorzystana w taki sposób siatka na plac zabaw dodatkowo odgradza maluchy od zagrożeń z zewnątrz. Mogą nimi być np. przebywające w pobliżu zwierzęta. Niemniej jest to także sposób na zniechęcenie wandali do dokonania zniszczeń sprzętu, na którym bawią się dzieci.

Siatka na plac zabaw jako ochrona przed bolesnymi upadkami

Nie można zapomnieć o tym, że nowoczesne place zabaw często wyposażone są w sprzęty pozwalające pociechom na przebywanie nad ziemią. To nie tylko j ścianki do wspinania, ale także np. domki. Wystarczy chwila nieuwagi, aby spadło na ziemię. Może to się skończyć skaleczeniami, bolesnymi otarciami, a niekiedy nawet złamaniami.

Siatka na plac zabaw rozwieszona pod tego typu konstrukcjami pozwala tego uniknąć. Zapewnia odpowiednią amortyzację, dlatego maluchy mogą swobodnie korzystać ze wszystkich atrakcji. To inwestycja w komfort, ale i bezpieczeństwo dzieci.

Plac zabaw dla dzieci

Jaka powinna być siatka na plac zabaw?

Kupując taki produkt, należy zadbać w szczególności o jego solidność. Powinien być wykonany z materiału, dopasowanego do funkcji, jaką ma na placu zabaw pełnić siatka. Jeśli jej rolą ma być dodatkowa, wewnętrzna osłona metalowego płotu, warto wybrać lekką, sznurkową siatkę z polietylenu. Zaletą siatki PE jest to, że nie chłonie ona wilgoci z powietrza, a przez to nie zmienia swojego ciężaru i nie obciąża konstrukcji, na której jest zamontowana. Ponadto warto poszukać takiej, której producent deklaruje odporność na działanie promieni UV. Dzięki temu siatka nie będzie się kruszyć i nie straci swojego koloru przez wiele sezonów. 

Z kolei jeśli siatka ma służyć dzieciom do aktywnej zabawy, warto wybrać model linowy z polipropylenu. PP jest odporny na rozerwanie.

Oczywiście wytrzymałość to nie wszystko. Ważną rolę odgrywa również wielkość oczek. Nie mogą być one zbyt duże, zwłaszcza jeśli ma to być siatka chroniąca przed upadkiem z wysokości. Inaczej pojawi się ryzyko, że pociechy się w nią zaplączą.

Konieczny jest ponadto dobór właściwego rozmiaru. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest siatka na plac zabaw przygotowana na konkretny wymiar. Nie trzeba się wówczas martwić, że okaże się źle dopasowana.

Siatka od sprawdzonego producenta

Warto wiedzieć, gdzie zamówić taki produkt, aby rzeczywiście okazał się dobrej jakości. Należy wystrzegać się mało znanych firm oferujących przesadnie niskie ceny. Pozwala to uniknąć zakupu słabej siatki na plac zabaw, która nie zapewni dostatecznie wysokiej ochrony dzieciom. W tej kwestii trzeba zaufać doświadczonym producentom działającym w branży od lat.