Soczewki kontaktowe na astygmatyzm

Astygmatyzm jest jedną z najczęściej wykrywanych wad wzroku, obok krótkowzroczności i dalekowzroczności. Jest dość trudny do zdiagnozowania, bowiem występuje na ogół razem z jedną z tych wad. Aby odpowiednio zdiagnozować astygmatyzm oraz dobrać okulary lub soczewki dla astygmatyków, należy wybrać się do okulisty.

Jakie są objawy astygmatyzmu?

Astygmatyzm spowodowany jest nieregularnym kształtem rogówki oka lub soczewki tuż za nią. Światło, które na nią pada, załamuje się pod niewłaściwym kątem, co powoduje niewyraźny, zamazany obraz świata. Warto być świadomym, że u większości populacji oko nie ma kształtu idealnie kulistego, w związku z czym można spotkać się często z astygmatyzmem tzw. fizjologicznym. Jeśli jednak nie ma on więcej niż 0,5 dioptrii, nie wymaga korygowania, bowiem oko ludzkie ma różne mechanizmy kompensacyjne, które umożliwiają wyraźne widzenie. Jeśli jednak wada przekracza 0,75 dioptrii, konieczne jest już zastosowanie odpowiednich narzędzi do jej korekcji.

Jeśli nie jesteś pewny, czy masz astygmatyzm (https://www.acuvue.pl/zdrowie-oczu/astygmatyzm), ale obserwujesz u siebie następujące objawy:

  • skłonność do mrużenia i pocierania oczu
  • bóle głowy
  • częste przekrzywianie głowy
  • odczucie zaburzenia postrzegania przestrzeni
  • linie proste postrzegasz jako krzywe, a punkty jako elipsy

warto abyś wybrał się do okulisty, który może potwierdzić diagnozę i dobrać odpowiednie soczewki dla astygmatyków lub okulary korekcyjne.

Jakie są możliwości korygowania astygmatyzmu?

Przez wiele lat osoby z astygmatyzmem miały problem z właściwym skorygowaniem swojej wady, ze względu na brak odpowiednich soczewek kontaktowych, które można było dopasować. Współczesna technologia stosowana m.in. przez Acuvue pozwala jednak na dobranie torycznych soczewek kontaktowych w przypadku astygmatyzmu regularnego oraz specjalistycznych soczewek w przypadku astygmatyzmu nieregularnego. Ta forma wady wzroku jest stosunkowo rzadko spotykana, a powodują ją m.in. uszkodzenia oka zniekształcające rogówkę lub choroba nazywana stożkiem rogówki, w trakcie której zmniejsza się zwykle jej środkowa część.

Najpowszechniej stosowanym rozwiązaniem dla osób z astygmatyzmem regularnym są miękkie i komfortowe w noszeniu soczewki toryczne, które korygują indywidualne różnice w budowie oka, umożliwiając poprawne skupienie się światła na siatkówce. Dzięki zastosowaniu w nich technologii ASD soczewki nie przemieszczają się i pozostają stabilne na powierzchni oka, zapewniając przez cały dzień komfort widzenia, nawet przy bardzo aktywnym trybie życia.