Strzyżenie psa: krok po kroku

Samodzielnie strzyżenie naszego pupila nie jest łatwe. Jednakże nie musimy koniecznie korzystać z usług profesjonalnego fryzjera dla psów. Odpowiednie narzędzia i odrobina wprawy pozwolą nam dbać o wygląd naszych milusińskich także w domowym zaciszu.

Jaka sierść takie cięcie

Strzyżenie psa: krok po krokuNa początku należy pamiętać, że nie każdy pies wymaga strzyżenia. Przeciwnie, większość ras nie potrzebuje tego zabiegu wcale. Jednakże, jeśli jesteś właścicielem psa, który potrzebuje regularnego podcinania sierści, musisz zastanowić się nad podstawową rzeczą. Jakiego strzyżenia potrzebuje ta rasa? Jest to kwestia kluczowa, od której będą należeć wszystkie inne etapy. Pieski, które potrzebują regularnego podcinania sierści to przede wszystkim portugalski pies dowodny, bedlington terrier, lwi piesek oraz bi-chon frise. Jednakże rasą, która najbardziej wymaga podcinania włosów jest pudel. Sierść tych psów słabo linieje, ale za to ciągle rośnie. To właśnie dlatego, tak często widujemy na wystawach pudelki z fantazyjnymi fryzurami. Jednak, jeśli nie posiadamy psa wystawowego, warto zdecydować się na prostszą i wygodniejszą dla pupila fryzurę.

Odpowiedni sprzęt

Po pierwsze, pamiętajmy, aby absolutnie pod żadnym pozorem nie strzyc zwierzaka maszynką dla ludzi. Możemy w ten sposób zranić psa oraz zniszczyć sprzęt. Maszynka musi być oczywiście wygodna w użyciu dla nas, aczkolwiek kluczowe jest tutaj zachowanie naszego pupila. Jeśli zwierzak jest strachliwy, musimy poszukać urządzenia pracującego jak najciszej. Przy ruchliwym psiaku, trzeba spojrzeć na odległość pomiędzy przyciskiem włączania i wyłączania a naszymi palcami. Im mniejsza, tym szybciej zareagujemy, gdy zwierzak się poruszy. Taką profesjonalną maszynkę do strzyżenia psów kupimy za około 500-700 złotych. Warto rozważyć także zakup dwóch maszynek. Jednej większej do strzyżenia całego ciała i drugiej mniejszej do łapek. uszu i pyszczka. Jeśli decydujemy się na nożyczki (niektóre rasy tego wymagają), warto zainwestować w te wykonane ze stali. Posłużą nam one na kilka lat.

Akcesoria

Oprócz maszynki lub nożyczek potrzeba nam także szczotki lub grzebienia, szamponu, odżywki oraz specjalnego pudru. Przyrządy do czesania dopasowujemy oczywiście do rodzaju sierści. Na rynku są dostępne specjalne modele do różnych rodzajów np. sierści długiej, średniej lub krótkiej, kołtuniącej się, kręconej. Szczotki z filcakiem pozwolą nam na szybsze pozbawienie się supłów, natomiast te z naturalnego włosia dodatkowo pielęgnują sierść. Przy wyborze szamponu kluczowa jest długość sierści. Długowłosym psom dedykowane są szampony pielęgnujące często mytą sierść. Zawierają one olejki roślinne nawilżające włosy i nadające im elastyczności i blasku. Do tej długości włosów, warto stosować także odżywkę ułatwiającą rozczesywanie. Dla krótkiej sierści stworzone zostały szampony odżywcze, dostarczające włosom i skórze niezbędnych składników poprawiających ich kondycję. Specjalny puder zwiększa natomiast szorstkość sierści, tym samym ułatwiając zabieg.

Strzyżenie

Kluczową kwestią jest dobranie długości ostrzy. Do sierści puchatej i gęstej wybieramy krótkie ostrza, około 3-5 mm. Tak samo w przypadku ras przyzwyczajonych do krótkiej sierści np. foksterierów. Analogicznie, im włosy delikatniejsze i cieńsze, tym większa długość ostrza. Tyczy się to również ras dużych i olbrzymich oraz psów o białej sierści i różowej skórze. Zwierzakom długowłosym, powinniśmy dla ich komfortu zostawić możliwie jak najdłuższe włosy np. dla Yorków odpowiednie będą ostrza o długości od 10 do 16 mm.