Technologia RFID – czym jest?

Postęp technologiczny ma swój wpływ na niemal każdą dziedzinę gospodarki. Tak też jest w obszarze wytwarzana i znakowania produktów. Obecnie coraz powszechniej stosowane są specjalne drukarki RFID, dzięki którym możliwe jest drukowanie innowacyjnych etykiet. Pozwalają one na znacznie sprawniejsze śledzenie zapasów w magazynach, firmach produkcyjnych, czy w punktach handlowych. Warto zatem wiedzieć, na czym dokładnie polega technologia RFID i gdzie znajduje ona swoje zastosowanie.

Na czym polega inteligentne etykietowanie?

Jak wspomniano, drukarka RFID służy do druku tzw. inteligentnych etykiet. Czym wyróżniają się takie etykiety? Z jednej strony są to standardowe etykiety, jednak wyposażone są w specjalne chipy RFID oraz anteny osadzone w samych etykietach. W chipie zakodowane są wszystkie informacje dotyczące samej etykiety, a odczytać można je za pomocą odpowiedniego urządzenia skanującego. Co ważne, na takich etykietach nadal możliwe jest nadrukowanie dowolnego tekstu lub obrazu, tak jak ma to miejsce w przypadku standardowych etykiet.

Jak działa drukarka RFID?

Drukarki RFID to urządzenia, które zostały specjalnie zaprojektowane do kodowania informacji na chipach RFID, które osadzone są w etykietach. Urządzenie wyposażone jest w specjalny koder RF, którego zadaniem jest przesyłanie informacji do chipa i ich kodowanie. Dodatkowo drukarka zawsze sprawdza prawidłowość kodowania, dzięki czemu można mieć pewność, że wszystkie dane zostały na chipie zapisane we właściwy sposób. Oczywiście drukarki RFID nie tylko kodują informacje na chipach, ale również drukują same etykiety z wybranym tekstem lub obrazem, np. z kodem kreskowym.

Gdzie wykorzystywane są drukarki i etykiety RFID?

Drukarki i etykiety RFID znajdują dziś bardzo szerokie zastosowanie. Najczęściej wykorzystywane są w magazynach i sklepach detalicznych, gdzie w dużym stopniu usprawniają system kontroli zapasów. W chipach bowiem zapisane mogą być informacje o zawartości paczki hurtowej. Chip osadzony w etykiecie może także uruchamiać alarm w przypadku próby kradzieży produktu. Etykiety RFID wykorzystywane są także w firmach spedycyjnych. Na samej etykiecie nadrukowuje się podstawowe informacje o wysyłce, natomiast chip zawierać może dodatkowe, bardziej szczegółowe dane.

Dziś technologia RFID staje się już standardem. Wpływ ma na to także fakt, że na rynku dostępnych jest wiele różnych modeli tego typu drukarek. Dzięki temu każda firma ma możliwość wyboru takiego urządzenia, które najlepiej będzie dopasowane do jej indywidualnych potrzeb.