Wykonawca zlecający prace podwykonawcy musi zawrzeć z nim umowę o podwykonawstwo. Wyjaśniamy, jak przygotować taką umowę i jakie elementy powinny się w niej znaleźć.
Umowa o podwykonawstwo w przepisach prawa
Przepisy określają, czym jest umowa o podwykonawstwo w kontekście zamówień publicznych.
Ustawa o zamówieniach publicznych zawiera definicję umowy o podwykonawstwo i reguluje zakres jej zawierania.
Zgodnie z przepisami umową o podwykonawstwo określa się umowę pisemną, która zawierana jest między wykonawcą a wybranym przez niego podmiotem – podwykonawcą.
Przedmiotem umowy tego typu jest świadczenie usług, prowadzenie robót budowlanych albo dostaw, które wchodzą w skład zamówienia publicznego.
Ustawa wskazuje też, że w przypadku zamówień na roboty publiczne możliwe jest zawieranie umów pomiędzy podwykonawcą oraz dalszymi podwykonawcami.
Jakie elementy powinna zawierać umowa z podwykonawcą?
Umowa podpisywana z podwykonawcą musi określać jak najszerszej swój przedmiot, a także warunki jej zawarcia.
Do elementów, które musi obejmować umowa z podwykonawcą, zaliczane są:- Zakres wykonywanych prac oraz ich opis,- Informacje o materiałach i technologii prowadzenia prac,- Termin zakończenia prac,- Wysokość wynagrodzenia za prace i sposób ich obliczenia.
Dodatkowo umowa może określać również inne kwestie, w tym kary umowne za niedotrzymanie warunków umowy.
Jak przygotować umowę o podwykonawstwo?
Należy pamiętać o tym, że umowa o podwykonawstwo musi być zawarta w formie pisemnej i musi zawierać wymagane przepisami informacje.
W przypadku dokumentu jak umowa z podwykonawcą przykład jak wzór jest bardzo pomocny przy jej zawarciu. Wzory umów z podwykonawcą można znaleźć w internecie i od razu je pobrać, by przygotować je łatwo i szybko.
Dodatkowo podwykonawca zawierający umowę powinien przedstawić wykonawcy dokumentację techniczną oraz harmonogram, według którego będą prowadzone prace.
Należy również pamiętać, że zgodę na zawarcie umowy z podwykonawcą powinien wyrazić inwestor, który zleca prace głównemu wykonawcy.