Ważnym, lecz często pomijanym elementem każdego projektu domu jest dostosowanie go do uwarunkowań naturalnych działki budowlanej. Chodzi tu przede wszystkim o właściwym spożytkowaniu promieni słonecznych. Optymalne wykorzystanie słońca nie tylko ułatwi codzienne funkcjonowanie mieszkańcom, ale także pozwoli na oszczędności.
Położenie działki a projekt
Pierwszym zadaniem, które należy wykonać przed wyborem projektu, powinna być identyfikacja działki budowlanej. Podczas tej czynności warto zapoznać się ze stałymi przeszkodami oraz zabudowaniami, które mogą mieć wpływ na ograniczanie dopływu światła słonecznego. W tej kwestii istotne znaczenie ma również ukształtowanie terenu. Obserwacje z rekonesansu należy uwzględnić w przygotowywanym projekcie domu.
Rozmieszczenie pomieszczeń w domu
W modelowym umieszczeniu pomieszczeń od strony południowej powinny znaleźć się pokoje, gdzie lokatorzy będą przebywać przez większą część dnia. Południowa ściana budynku będzie nasłoneczniona najbardziej. Od tej strony zaleca się duże okna lub przeszklenia. Jest to więc idealne miejsce na pokój gościnny lub kuchnię. Nie możemy jednak zapominać o tym, że promienie słoneczne w czasie lata mogą nam dokuczać. Kierując się tą zasadą, nie należy naprzeciwko okna umieszczać szklanych urządzeń, które będą powodować refleksy. Podobny efekt otrzymać można w konfiguracji powyższych pomieszczeń od zachodu. W tym przypadku jednak słońce pojawi się dopiero po południ.
Rozsądnym rozwiązaniem jest rozkład sypialni od strony wschodniej. Wówczas każdego ranka możemy spodziewać się budzących nas promieni słonecznych. Od północy najczęściej lokalizuje się pomieszczenia, które nie wymagają słońca, a zaliczyć możemy do nich garderoby, garaże i toalety.
Alternatywne wykorzystanie słońca
Usytuowanie domu względem stron świata odgrywa ważną rolę w razie korzystania z odnawialnych źródeł energii. Decydując się na montaż paneli fotowoltaicznych lub paneli słonecznych, należałoby zakładać je od strony południowej, która zapewnia największą ilość promieni w ciągu dnia.
Wydawać by się mogło, że takie elementy jak słońce nie mają wypływu na nasz dom. Okazuje się jednak, że od odpowiedniego dostosowania projektu do stron świata zależy wiele rzeczy. Jedną z nich jest samopoczucie mieszkańców, którzy przebywając w nasłonecznionych pomieszczeniach mają lepszy humor. Drugim elementem jest oszczędność, jaką możemy uzyskać, doświetlając najczęściej wykorzystywane pomieszczenia. Ograniczamy wtedy zużycie energii elektrycznej.
Więcej o prawidłowym usytuowaniu domu względem stron świata możesz przeczytać na firmowej stronie poznańskiego architekta.