Wszystko co musisz wiedzieć na temat czyszczenia tapicerki meblowej

Meble tapicerowane można bez najmniejszych wątpliwości określić mianem niezwykle efektownych. Jest to główny powód ich dużej popularności. Pasują także do niemal każdego wystroju pomieszczenia, zarówno tradycyjnego, jak i nowoczesnego. Nie są one jednak najłatwiejsze do utrzymania w czystości. Warto dowiedzieć się, jak je pielęgnować jeszcze przed ich zakupem, by zdobiły wnętrze jak najdłużej.

Fundamenty dbania o tapicerkę

Bez wiedzy o tym, jakich środków oraz sposobów należy użyć, lepiej nie zabierać się za sprzątanie. Można bowiem niefortunnie uszkodzić mebel. Metoda czyszczenia powinna opierać się na tym, z jakim konkretnym materiałem ma się do czynienia. Na przykład nowocześniejsze obicia składają się mikrowłókien, które są odporne na zabrudzenia, a także łatwe w utrzymaniu. Jednakże one również wymagają regularnego pielęgnowania. Mowa tutaj przede wszystkim o systematycznym odkurzaniu. Pomoże ono uniknąć większych zabrudzeń, jakie będą wymagały pomocy fachowca. Ogólnie lepiej jest w tej kwestii zdać się na specjalistów, co pomoże zapobiec uszkodzeniu tkaniny obicia. Czyszczenie ręczne często skutkuje powstaniem nieestetycznych odbarwień, czy też szpecących mebel plam. Może to poważnie zaburzyć estetykę wnętrza i wywołać konieczność zmiany aranżacji pomieszczenia.

Jakie środki będą najlepszym wyborem?

Wachlarz specyfików do czyszczenia tapicerki meblowej jest tak duży, że często nie wiadomo, co ostatecznie kupić. Najpopularniejsze i najczęściej wybierane są pianki. Po zdecydowaniu się na konkretny produkt warto sprawdzić, czy przypadkiem nie uszkodzi ona mebla. W tym celu należy ją przetestować na mało widocznym fragmencie obicia. Nie powinno się również zapominać o czytaniu etykiet. Każdy specyfik potrafi mieć bowiem inny czas działania, niektóre można zostawić na dłużej, inne natomiast szybko mogą spowodować odbarwienia.

Istnieją również domowe sposoby czyszczenia tapicerki. Są o wiele łagodniejsze, ale czy tak samo skuteczne? Warto przekonać się osobiście. Zakładają one wykorzystanie chociażby amoniaku, sody oczyszczonej, alkoholu, kwasku cytrynowego, czy też mąki ziemniaczanej. Niestety, mają tę wadę, że działają przeważnie miejscowo i tylko na konkretny typ zabrudzeń. Sprawia to, iż ciężko będzie wyczyścić cały mebel. Soda stanie się najlepszym rozwiązaniem tylko wtedy, jeżeli chce się lekko odświeżyć tapicerkę na sucho, ewentualnie usunąć konkretną plamkę. Delikatnych zabrudzeń da się skutecznie pozbyć za pomocą płynu do mycia naczyń oraz delikatnego szorowania miękką szczotką.

Podczas dokładnego czyszczenia tapicerki meblowej warto zwrócić się do specjalisty – pranie w dzielnicy Ursus. Będziesz mieć pewność, że twój mebel otrzyma “drugie życie” bez odbarwień, które mogą wystąpić przy nieodpowiednim praniu tapicerki.