Wyjazdy służbowe – jak na nie reagują pracownicy?

Niektóre stanowiska czy zawody wiążą się z regularnymi wyjazdami służbowymi. Nie chodzi tu o magazynierów, księgowych, aptekarzy czy sprzedawców, ale o osoby, które pracują na nieco wyższych stanowiskach i bardziej wymagających. Dobrym przykładem mogą tu być dyrektorzy, kierownicy, przedstawiciele handlowi, a także pracownicy banków. W każdym razie takich zawodów jest dosyć sporo, a które do nich należy zaliczyć to właściwie nie takie istotne. Pytanie tylko – czy tacy pracownicy chętnie godzą się na takie regularne wyjazdy służbowe? Czy pracodawcy dodatkowo ich motywują?

Wielu wyjeżdża z czystego obowiązku

Wielu pracowników decyduje się na wyjazd służbowy tylko dlatego, że nie ma innego wyjścia. Pracodawca nakazuje i zadanie to trzeba wykonać. W przeciwnym wypadku pracodawca wyciągnie konsekwencje i prawdopodobnie będzie się mścił, może wstrzyma premię, możliwość awansu i w ogóle pod każdym względem utrudni Ci pracę lub nawet zwolni z obowiązku wykonywania pracy. Nie wszyscy chętnie wyjeżdżają, bo takie wyjazdy służbowe wiążą się z nauką, nudnymi wykładami, bezczynnym siedzeniem i słuchaniem, a czasem z koniecznością robienia notatek. Takie, szczególnie te dalsze wyjazdy, wiążą się z rozstaniem z rodziną i bliskimi. Dlatego wielu po prostu się do tego zmusza. Tylko nieliczni są zadowoleni z wyjazdów, bo mogą się czegoś nowego nauczyć, poznać nowe kontakty, zdobyć nowe doświadczenia, a także mają szansę w ciągu tygodnia wyjść poza mury firmy, w której pracują i wykonać swoje zawodowe obowiązki w nieco inny sposób, w innej atmosferze, innym klimacie. Zresztą niektórym faktycznie zależy na rozwoju swojej kariery, choć tych osób nie ma zbyt wiele.

Jak zachęcić pracowników do wyjazdów służbowych?

Wyjazdy służbowe to często nie tylko wykłady, szkolenia i kursy. To też konieczność spotkania się z kluczowym klientem w dogodnym dla niego miejscu. W każdym razie pracodawcy mogą, choć odrobinę zachęcić swoich pracowników do odbywania takich podróży. Wystarczy służbowy samochód, zapewnienie noclegu w komfortowym, nowoczesnym pokoju z pełnym wyżywieniem, a także z możliwością korzystania z atrakcji. Warto, by grafik danego pracownika był elastyczny i nie koncentrował się tylko na wykonaniu powierzonej mu pracy, lecz również na przyjemnościach i rozrywce.

Jeżeli wpiszemy do wyszukiwarki internetowej słowa praca Kraków, zauważymy, że wielu pracodawców oczekuje od pracowników odbywania takich właśnie wyjazdów. Trzeba wobec tego wziąć ten fakt pod uwagę i przeanalizować czy nadajemy się do takiej pracy.