Założenie trawnika dla wielu osób wydaje się czynnością prostą i nieskomplikowaną, otóż nie. Ładny trawnik z piękną zieloną trawą, bez mchu i chwastów, zdrowy i pięknie wystrzyżony wymaga od nas wiedzy jak do takiego stanu dojść, pracy i przede wszystkim cierpliwości. W momencie rozpoczęcia prac musimy się zastanowić w jakim celu tworzymy trawnik, czy wyłącznie do celów dekoracyjnych, czy będzie on miejscem rodzinnym, rekreacyjnym, a w związku z tym jaka potrzebna jest powierzchnia. Ważne by też przemyśleć miejsce, gdyż trawa bardzo nie lubi miejsc zacienionych, no i oczywiście wysianie trawy w miejscach trudno dostępnych znacznie utrudni przyszłą pielęgnację.
Przygotowanie terenu pod trawnik
Po wyborze miejsca pod trawnik trzeba rozpocząć przygotowanie podłoża. Pierwszą czynnością jest przekopanie ziemi i usunięcie z niej wszystkich odpadków, np pozostałości po budowie, ale również chwastów. Niektórzy specjaliści polecają nawet stosowanie środka chwastobójczego, należy jednak pamiętać by potem odczekać okres około 3 tygodni do wykonania siewu. Wszystko zależy od stanu terenu pod trawnik. Warto również sprawdzić jakość gleby, w sklepach ogrodniczych można dostać specjalne fiolki z odczynnikiem i sprawdzić pH ziemi. Idealne PH jest od 5.5 do 6.5. Jeśli PH jest niższe należy zastosować nawóz wapniowy, jeśli wyższe nawóz zakwaszający. W takim przypadku można zastosować nawozy specjalnie przygotowywane jeszcze przed zasianiem trawy, są one delikatniejsze w działaniu i nie powodują zniszczeń trawy po zasiewie. Niektórzy sugerują przekopać ziemię z kompostem, albo pokryć teren żyzną ziemią ogrodową. Pierwsze nawożenie trawy po zasiewie można zastosować dopiero po pierwszym koszeniu. Następnie należy wygrabić teren, potem ugnieść przy pomocy lekkiego wałka. Można też wtedy kształtować teren pod trawnik, czyli robić np lekkie wzniesienia. Niektórzy nie ugniatają ziemi tylko zwyczajnie odczekują okres około 3 tygodni, by ziemia sama osiadła.
Sianie trawy
Po przygotowaniu terenu przystąpić można do zasiania trawy, warto wybrać odpowiednie nasiona, np do zacienionego, albo nasłonecznionego terenu. W ofercie jest wiele różnorodnych mieszanek nasion. Siać można ręcznie lub mechanicznie, pamiętać jednak trzeba, że sianie ręczne jest mniej dokładne i nierówne, a w całkiem przyzwoitej cenie są siewniki do siania trawy w warunkach przydomowych. Warto również pamiętać, że przy krawężnikach, czy kostce należy wsiać więcej nasion. Siać trzeba najlepiej podczas ciepłej, wilgotnej i bezwietrznej pogody. Po wysianiu nasion należy je przykryć mieszanką torfu i piasku, a następnie przewałkować. Potem już tylko nawadniać, kosić i cieszyć się piękną trawą.