Zalety domowej fotowoltaiki

Czym jest fotowoltaika i jak działają panele?

Fotowoltaika jest to jedna z alternatywnym źródeł odnawialnej energii, coraz popularniejszym zamiennikiem dla brudnych paliw kopalnianych. Zyskuje ona swoją popularność w Polsce i w Europie, dzięki coraz bardziej zaawansowane technologii tworzenia paneli, niższej cenie i ogólnym trendom dążenia do użytkowania czystszych źródeł energii. Panele można zainstalować na dachach domów czy zakładach pracy, ale również na ziemi czy nawet specjalnie stworzonym dla tego konstrukcjach, które są wyposażone w systemy, dzięki którym panele mogą podążać na ruchem słońca i być cały czas ustawione do niego pod odpowiednim kątem. Osobą zainteresowanym polecamy Fotowoltaika Rybnik.

Tak jak dobrze wiemy panele fotowoltaiczne do wytwarzania energii używają światła słonecznego. Dzieje się to dzięki procesowi o nazwie konwersja fotowoltaiczna. Służą do tego półprzewodniki, które znajdują się wewnątrz pojedynczych części paneli czyli ogniw. A dzieje się to w następujący sposób. Światło słoneczne pada na komórki tych półprzewodników i w odpowiedzi elektrony, które się w nich znajdują rozpoczynają się odbijać, co powoduję wytwarzanie prądu elektrycznego. Prąd ten jest stały, dlatego aby móc go użyć w naszych gniazdkach musi przejść jeszcze przez urządzenie zwane falownikiem. Właśnie w nim przetwarzany jest na prąd zmienny o częstotliwości 50 Hz i napięciu 230 Volt, czyli o takich parametrach, jaki prąd występuje w naszych domach.

Jakie są największe zalety systemów fotowoltaicznych?

Dzięki używaniu paneli słonecznych możemy wytwarzać w prosty sposób i nieingerujący w środowisko własną energie elektryczną, tak potrzebną w tych czasach, coraz większa ich popularność powoduję zwiększenie niezależności gospodarki od paliw kopalnianych.

Poniżej postaramy się wymienić najważniejsze plusy posiadania własnego systemu fotowoltaicznego w swoim domu:

  • Energia wytwarzana przez panele jest czysta i odnawialna, pochodzi z zachodzenia naturalnych procesów w środowisku. Wytwarzanie energii nie powoduje bezpośredniej emisji dwutlenku węgla do otaczającego nas powietrza, jak ma to miejsce przy używaniu energii z paliw konwecjonalnych, czyli na przykład węgiel kamienny.

  • Użytkownicy fotowoltaiki po wstępnej inwestycji uzyskują późniejsze coroczne oszczędności, przez kolejne przynajmniej 30 lat, bo przynajmniej tyle mogą nam służyć, choć uważa się, że nawet znacznie dłużej.

  • Nie wymagają znaczniej konwersacji, co też powoduje, że nie są trudne w utrzymaniu. Wystarczy co jakiś czas umyć panele, aby dobrze pozyskiwały w pełni energię i regularne utrzymywanie systemów fotowoltaicznych na tym się kończy.

  • Bardzo łatwo jesteś w stanie zintegrować instalację paneli z aktualnym istniejącym układem elektrycznym Twojego domu czy zakładu pracy.

  • Energia ze słońca jest niewyczerpalna, dopóki będzie możliwe życie na naszej planecie, dopóty teoretycznie będziemy mogli używać słońca do czerpania z niego energii. Czego nie można powiedzieć o węglu czy gazie, których złożą są wyczerpalne.

  • A w porównaniu do innych odnawialnych źródeł energii, to największym plusem jest cicha praca układu fotowoltaicznego, na przykład porównując do głośnych turbin wiatrowych.