Zbiornik betonowy na deszczówkę – naziemny czy podziemny? Porównanie rozwiązań

Zbiorniki betonowe na deszczówkę to sposób na ekonomiczne gospodarowanie zasobami. Na rynku znaleźć można takie konstrukcje w wersji podziemnej i naziemnej. Który model sprawdzi się najlepiej? Jak wybrać odpowiedni zbiornik betonowy?

Zalety zbiorników betonowych na deszczówkę podziemnych

Zbiornik betonowy na deszczówkę w wersji podziemnej nie zajmuje cennej przestrzeni na posesji. Można go zamontować w dowolnym miejscu, także pod parkingami czy drogami, po których poruszają się samochody. Taka konstrukcja nie wpływa negatywnie również na estetykę danej działki. Po zamontowaniu zbiornik betonowy na deszczówkę podziemny jest niemal niewidoczny.

Zbiorniki betonowe podziemne nie są narażone na działanie niektórych czynników atmosferycznych, jak promieniowanie słoneczne czy mróz. Znajdują się w głębokiej warstwie gruntu, która zwykle nie zamarza. Pozwala to na zachowanie odpowiedniego stanu skupienia przechowywanej deszczówki również w sezonie zimowym.

Zalety zbiorników betonowych na deszczówkę naziemnych

Naziemne zbiorniki betonowe pozwalają na znacznie łatwiejszy montaż. Nie wymagają one bowiem wykonywania dużego wykopu, jak ma to miejsce w przypadku modeli podziemnych. Ich instalacja i ewentualna modernizacja jest nie tylko łatwiejsza, lecz także tańsza i szybsza.

Inną zaletą zbiorników naziemnych jest możliwość zdecydowanie wygodniejszego naprawienia ewentualnych usterek.

Dla wielu osób problemem może być wygląd betonowych zbiorników na deszczówkę. Takie konstrukcje mocno ingerują w krajobraz, zwłaszcza gdy są dość duże. Na szczęście istnieje sposób na ich szybkie ukrycie. Chropowate ściany zbiorników na wodę deszczową są doskonałym podłożem dla pnącej roślinności, która już w ciągu kilku miesięcy może pokryć całą konstrukcję.

Zbiorniki betonowe podziemne czy naziemne – które wybrać?

Wybór odpowiedniego zbiornika na deszczówkę betonowego zależy przede wszystkim od potrzeb użytkownika i dostępnej przestrzeni. W miejscach, w których stawia się na większe konstrukcje, lepiej sprawdzają się modele umieszczane w gruncie. Pozwalają one bowiem na zgromadzenie dużego zapasu wody bez utraty przestrzeni na powierzchni. W okolicach jednorodzinnych budynków mieszkalnych wystarczą konstrukcje naziemne. Koszt ich instalacji jest mniejszy, co okazuje się ważną zaletą dla prywatnych użytkowników.

Przed podjęciem decyzji odnośnie do wyboru odpowiedniego modelu betonowego zbiornika na deszczówkę, można skorzystać z pomocy specjalistów. Fachowcy sprawdzą, jaka konstrukcja spisze się najlepiej na danej posesji, a także pomogą wyliczyć jej optymalną pojemność – mówi specjalista z firmy Gizo Zbiorniki oferującej betonowe zbiorniki na deszczówkę.

Zbiorniki betonowe podziemne i naziemne – cena

Zbiorniki betonowe podziemne zwykle są droższe niż te naziemne. Konstrukcje tego typu każdego dnia są bowiem narażone na działanie dużego nacisku, dlatego muszą być wykonane z mieszanek wysokiej jakości. Ich montaż również jest droższy – wymaga wykonania dużego wykopu w ziemi i zastosowania profesjonalnego sprzętu do podniesienia i osadzenia ciężkiego zbiornika. Jednak jest to cena, którą ponosi się za niemal całkowite ukrycie pod ziemią instalacji o dużych rozmiarach. Dzięki temu można sprawnie zasilać w wodę nawet bardzo duże obiekty – zarówno wielorodzinne osiedla, jak i budynki przemysłowe – bez ingerencji w otaczającą je przestrzeń.