Czym jest mikrofaktoring? Poznaj zalety faktoringu dla mikro i małych firm

Faktoring bardzo często wybierany jest przez średnie i duże firmy, ale nie jest on ograniczony wyłącznie do ich sektora. Z myślą o przedsiębiorstwach prowadzących działalność w skali mikro powstał faktoring dla MŚP. Na czym dokładnie polega taka usługa i jakie oferuje korzyści?

Na czym polega mikrofaktoring?

Faktoring to usługa, dzięki której można finansować faktury. Pozwala ona na otrzymanie zapłaty za wystawioną klientowi albo kontrahentowi fakturę przed terminem jej spłaty. Pieniądze przekazuje wtedy faktor – firma faktoringowa.

Czy faktoring tylko dla dużych firm daje taką możliwość? Usługa faktoringu jest skierowana obecnie do biznesów w różnych sektorach, niezależnie od tego, jaka jest ich wielkość. Właśnie dlatego dostępny jest również mikrofaktoring, który skierowany jest specjalnie do mikrofirm.

Faktoring dla firm prowadzących działalność w mikro skali cechuje się taką samą zasadą działania, czyli umożliwia sfinansowanie wystawionej faktury, również w sytuacji, gdy zastosowano na niej długi termin płatności. Wypłata może nastąpić nawet w ciągu 24 godzin, co znacznie usprawnia działanie firmy, która nie musi czekać na otrzymanie środków i może od razu je zagospodarować.

Z tego powodu mikroprzedsiębiorstwa coraz częściej decydują się na wybór usług faktoringowych. To korzystne rozwiązanie, gdy uwzględni się ich zalety i koszty, a także potencjał, ponieważ dzięki nim mniejsze firmy mogą skuteczniej się rozwijać.

Jakie zalety ma mikrofaktoring dla małych firm?

Mikrofaktoring dedykowany jest dla firm, które osiągają niższe obroty roczne, najczęściej na poziomie do 1-3 milionów złotych.

Usługa jak mikrofaktoring dostosowana jest specjalnie do potrzeb mniejszych firm, które mają szczególne potrzeby związane z finansowaniem faktur, a także nie mogą pozwolić sobie na ponoszenie znacznych kosztów dotyczących tej usługi. Właśnie dlatego charakteryzuje się on przejrzystymi zasadami, łatwym dostępem oraz niskimi opłatami.

Dodatkowym atutem, jaki ma faktoring dla małych firm, jest uproszczona procedura jego przyznawania. Firmy faktoringowe nie badają wtedy sytuacji swojego klienta aż tak szczegółowo, jak ma to miejsce w przypadku firm większych. Kontrolowane są wtedy tylko najistotniejsze parametry, które powiązane są z płynnością. To powoduje, że mikrofaktoring jest tak łatwo dostępny i można zacząć korzystać z niego nawet w ciągu jednego dnia.

Mikrofaktoring skierowany do mikrofirm jest zatem atrakcyjną propozycją, z którą prowadzenie działalności staje się prostsze, wygodniejsze i bezpieczniejsze.