Dlaczego warto pracować w branży budowlanej w Niemczech?

Od lat najpopularniejszymi kierunkami wyjazdów wśród pracowników z Polski są Wielka Brytania oraz Niemcy. Na zachodzie Europy nasi rodacy cenieni są zwłaszcza w branży budowlanej i wykończeniowej, a zakładane w tych sektorach firmy nie mogą narzekać na brak zleceń. Pracownik rzetelnie wykonujący swoje zadania zawodowe w oparciu o umowę o pracę może liczyć nawet na średnio 6 razy większe zarobki godzinowe, niż w Polsce. Jak więc kompleksowo odpowiedzieć na pytanie, dlaczego warto pracować w branży budowlanej w Niemczech? 

Po pierwsze: wynagrodzenie

Główną determinantą wyjazdów Polaków za granicę są wyższe zarobki w branży. Firmy działające w sektorze budowlanym cieszą się szczególnym powodzeniem wśród klientów, o ile opinia zleceniodawców na temat ich pracy jest dobra. Płaca minimalna nie obowiązuje w Niemczech tylko konkretnych grup zawodowych. Obecnie stawka minimalna wynosi tam 9,19 euro/h, jednak mimo to pracownicy ze wschodu mogą liczyć na wielokrotnie większe wynagrodzenie za ich pracę, niż w kraju. Minimalna stawka godzinowa regulowana jest określonymi porozumieniami – dla branży budowlanej wynosi ona nawet 21,9 euro za godzinę, co w przeliczeniu na rodzimą walutę daje nawet 80 złotych. Wielu rodaków wychodzi z założenia, że swoje umiejętności wolą wykorzystywać za godziwą wypłatę, która skłania ich do wyjazdu do Niemiec.

Co z dniami wolnymi?

Obok wynagrodzenia istnieje jeszcze jeden ważny powód, przemawiający za lepszymi warunkami pracy w Niemczech, niż w Polsce. Chodzi o urlop wypoczynkowy. W Polsce prawo do pełnego urlopu wypoczynkowego nabywa się dopiero po przepracowaniu 12 miesięcy, z kolei w Niemczech już po pół roku skorzystać można aż z 24 płatnych dni wolnych. Co ważne – odmiennie, niż w Polsce budowlańcy zatrudnieni za granicą otrzymują pełną wartość wynagrodzenia w czasie swojego urlopu. Szczególne przywileje należą się także młodym rodzicom. W pełni opłacany urlop macierzyński wynosi nawet 14 tygodni, a po tym okresie młodzi rodzice mogą ubiegać się o zwolnienie wychowawcze. Te dni wolne należą się obojgu rodzicom i mogą one trwać nawet 3 lata!

Podejmując się pracy jako malarz w Niemczech najważniejsze jest podpisanie umowy o pracę. Rozporządzenia regulujące działanie branży budowlanej dotyczą zatrudnionych w nich pracowników, stąd dopiero po podpisaniu umowy zatrudniony ma prawo do wymienionych wcześniej przywilejów. Jak widać za zachodnią granicą pracownicy są hojniej wynagradzani oraz przysługuje im więcej dni wolnych. Warto więc podejmować się tam pracy, która w Polsce ceniona jest o wiele niżej.