Domowy serwis – czyli jak samodzielne zadbać o deskę snowboardową?

Większość z nas lubi w okresach ferii zimowych wyjechać w góry. Wybieramy się tam, aby odpocząć lub żeby zaszaleć na nartach, lub też na desce snowboardowej. Niestety wiele osób nie dba o swój sprzęt sportowy i po zakończeniu odpoczynku czy też po zakończeniu sezonu zimowego rzuca narty, czy też deskę snowboardową w kąt i nie robi z nią zupełnie nic. Jednak żeby taki sprzęt długo nam służył warto go odpowiednio czyścić oraz naprawiać.

Jak samodzielnie zadbać o deskę snowboardową?

Kiedy kilka razy w roku wybieramy się na snowboard to nasza deska doznaje różnego rodzaju uszkodzeń krawędzi oraz ma gorszy poślizg. Żeby zapobiegać tego rodzaju problemom musimy odpowiednio dbać o sprzęt zarówno przed wyjazdem na snowboard, jak również po powrocie. Wszelkie drobne usterki zadrapania czy też uszkodzenia ślizgu możemy samodzielnie naprawić w domu, natomiast przy poważniejszych uszkodzeniach warto wybrać się do serwisu snowboardowego Contingent, gdzie profesjonalni fachowcy pomogą nam szybko i odpowiednio naprawić deskę, abyśmy mogli znowu śmigać na snowboardzie.

Jaka jest najczęstsza usterka na desce snowboardowej?

Krawędzie – ostrzenie

Obecnie największym problemem snowboardzistów są stępione krawędzie. Kiedy kochamy Sport, jakim jest snowboard i spędzamy na śniegu bardzo dużo czasu to nasze krawędzie muszą od czasu do czasu się stępić, a my musimy je odpowiednio naostrzyć. Jest to najczęstsza i podstawowa usterka, przez którą możemy mieć problemy ze skręcaniem oraz utrzymywaniem kontroli na deskę więc warto zadbać o to, aby ostrzyć krawędzie deski regularnie.

Kiedy zabieramy się za ostrzenie deski samodzielnie, to na początek warto wyrównać wszelkie miejsca, gdzie doszło do uszkodzenia i pomoże nam w tym ostry kamień, który jest specjalnym narzędziem do ostrzenia deski. Gdy wyrównamy wszystkie nierówności to czas przejść do nauczenia deski i w tym celu najlepiej używa się specjalnego pilnika.

Regeneracja ślizgu

Kolejnym ważnym etapem z renowacji deski snowboardowej jest regeneracja ślizgu. Ten etap, w którym zajmujemy się ślizgiem jest również bardzo istotną sprawą, ponieważ bez tego nasza deska nie będzie odpowiednio ślizga na śniegu, przez co nie będzie nam się dobrze jeździło.

Na początek musimy oczyścić całą deskę z brudu oraz wszystkich innych zanieczyszczeń co możemy wykonać za pomocą zwykłej szmatki, a następnie kiedy już tego dokonamy musimy usunąć także cały smar, który pozostał po wcześniejszym smarowaniu. Kiedy już wyczyścimy deskę warto jej się dokładnie przyjrzeć i sprawdzić, czy nie ma żadnych uszkodzeń. Jeśli zauważymy uszkodzenia to od razu warto je usunąć np. odcinając małym nożem.

Kiedy już wykonamy te wszystkie czynności to dopiero teraz możemy przejść do smarowania deski. Polecane smary do smarowania deski to przede wszystkim te, które nakładane są na ciepło. Smary, które nakładane są na sucho nie wnikają w ślizg deski i już po krótkim czasie deska znowu wymaga smarowania, więc najlepiej używać smaru na ciepło i najprościej zakupić sobie smar uniwersalny.