Domy modułowe – zalety i wady budynków modułowych

Na rynku istnieje wiele technik wykonywania domów. Jedną z ciekawszych propozycji są domy modułowe. To konstrukcje, które są wykonywane w fabryce a na docelowym miejscu tylko składane. Coraz większa ilość klientów decyduje się na taki rodzaj domu. W tym artykule przedstawiamy informacje o tym sposobie budownictwa oraz wady i zalety domów modułowych.

Czym są domy modułowe ?

Domy modułowe to domy, które montuje się z gotowych modułów. Kuchnia, sypialnia czy korytarz wytwarzane są w fabryce na linii produkcyjnej. Po wyborze planu budynku firma przywozi na miejsce poszczególne części i łączy je ze sobą. Cały proces trwa ok. tygodnia, a po tym czasie dom jest gotowy do użycia. Na rynku istnieje wiele firm oraz modeli takich domów co gwarantuje duże możliwości aranżacji.

Zalety

Domy modułowe posiadają dużą liczbę zalet, które czynią z nich atrakcyjne rozwiązanie. Pierwszą z nich jest czas. Montaż domu może trwać nawet 3-4 dni. Błyskawiczne postawienie funkcjonalnego budynku jest jednym z głównych powodów, poprzez które klienci decydują się na taki krok. Drugą zaletą jest jakość. Firmy oferujące takie usługi są bardzo profesjonalne a pracownicy wyspecjalizowani w budowie takich modeli. Obniża to znacząco ryzyko fuszerki. Moduły z racji taśmowej produkcji przechodzą też surowe kontrole jakościowe. Kolejnym plusem jest gwarancja. Dom sprzedawany jest jako cały produkt, a więc wszystkie usterki, które w nim wystąpią — będą naprawiane na koszt producenta. Nie trzeba zatem martwić się o przeciekający dach lub brak prądu.

Kolejną korzyścią płynącą z zamówienia domu modułowego jest montaż. Całym procesem zajmuje się firma. Nie musimy dbać o materiały, kierownika budowy, nadzór budowlany ani regenerować okolice po wielomiesięcznej budowie. Wygoda związana z taką formą kusi osoby, które zastanawiają się, czy wybrać to rozwiązanie.

Wady

Jak każde rozwiązanie domy modułowe mają pewne wady, które trzeba dobrze przemyśleć przed złożeniem zamówienia na taką konstrukcję. Pierwszą z nich jest finansowanie. W przypadku takich domów trudniej jest zdobyć kredyt. Zgromadzenie większości sumy może być zatem dość problematyczne. Koszt w zależności od producenta czy projektu może być też wyższy niż tradycyjne budownictwo, choć nie jest to regułą.

Kolejnym minusem takiego rozwiązania jest brak nadzoru. O ile w przypadku tradycyjnej budowy możemy nadzorować fachowców i postępy, o tyle w przypadku domów modułowych bardzo trudno jest sprawdzać co dzieje się w fabryce. Wybór odpowiedniej firmy powinien być zatem przemyślany a samo przedsiębiorstwo dobrze zweryfikowane.