W przypadku standardowego druku offsetowego zawsze wykorzystywane są kolory CMYK. Wszystkie pliki przeznaczone do druku, jeżeli zostaną wykonane w innych kolorach, automatycznie są zamieniane na barwy CMYK. Należy jednak zdawać sobie sprawę z tego, że konwersja taka jest niekontrowana, a jej efekty mogą sprawić, że różnica w kolorach będzie znacząca, co niekoniecznie pozytywnie wpłynie na jakość druku. Dlatego wszystkie pliki przeznaczone do druku offsetowego zawsze należy wykonywać w palecie kolorów CMYK.
Czym jest zarządzanie kolorami?
Zarządzanie kolorami to środek pozwalający na zachowanie kontroli nad konwersją zachodzącą pomiędzy systemami różnych kolorów. Warto wiedzieć, że rodzaj kolorystyki uzyskany w druku może być nieco inny od tego osiąganego na ekranie (to widoczne jest szczególnie przy druku offsetowym).
Dzięki zarządzaniu barwami w druku offsetowym możliwe jest zniwelowanie różnić w cyfrowych projektach przedstawionych na ekranie (kolorystyka RGB) od tych, jakie zostaną uzyskane po wydruku (kolorystyka CMYK).
Jaka jest różnica pomiędzy RGB a CMYK i jak wpływa to na druk offsetowy?
Drukarnia offsetowa, drukując obraz zaprojektowanie w trybie RGB, często osiąga efekty nieco wyblakłe, wyciszone, odbarwione. Efekt druku wygląda zupełnie inaczej niż w ukazanym na ekranie projekcie. Dlatego też już projektując grafikę, należy pamiętać o tym, że przy druku będzie zachodziła niezależna konwersja z kolorystyki RGB na kolorystykę CMYK. Warszawa to miasto wielu drukarni, bardzo profesjonalnych, więc w części z nich można liczyć na to, że kolorystyka projektu zostanie odpowiednio poprawiona tak, aby efekty druku były zadowalające, kolory odpowiednio nasycone, a ich odcienie zgodnie z oczekiwaniami.
Nie trzeba jednak korzystać z pomocy drukarni w zmianie projektu, można zrobić to samodzielnie i to naprawdę w bardzo prosty sposób. Wystarczy tylko, zmienić ustawienia w narzędziu projektowym zaznaczając, że w czasie tworzenia obrazu wykorzystywana będzie kolorystyka nie RGB, a CMYK.
Dlaczego kolory w druku offsetowym pochodzą z palety CMYK? Przede wszystkim wpływ na to ma fakt, że aby uzyskać wybrany kolor, każdy atrament (cyjan, magenta, żółty i czarny) nakładany jest oddzielnie, aż do momentu, w którym stworzone zostanie pełne spektrum kolorów. Należy wspomnieć tu także o tym, że monitory komputerowe wytwarzają kolor przy użyciu światła, a nie atramentu co oznacza, że na nowoczesnych ekranach może pojawiać się nawet milion więcej odmian kolorów niż na papierze. Z tego też powodu efekty drugu bez odpowiedniego zarządzania kolorystyką, mogą znacząco różnić się od tego, co zostało przedstawione na ekranie w projekcie materiału przeznaczonego do druku.