Jak montować legary tarasowe?

Marzysz o eleganckim drewnianym tarasie? Nic dziwnego, gdyż będzie on piękną ozdobą każdej posesji. Naturalny surowiec doskonale sprawdzi się przy budynkach w wielu stylach architektonicznych. Do tego dobrze zakonserwowana posadzka wytrzyma w dobrym stanie przez długie lata. Dowiedz się jak montować legary tarasowe.

Legary tarasowe – co to?

Legary tarasowe to nic innego jak konstrukcja nośna, na której zostaną zamontowane deski. To od nich zależy wytrzymałość i trwałość wykonanej posadzki. Legary mają wpływ na:

  • odpowiednie rozłożenie sił na deskach – dobrze wykonana konstrukcja zapobiegnie uginaniu się elementom tarasu,
  • stabilizację desek tarasowy – to legary odpowiadają za to, aby deski tarasowe pozostały na swoim miejscu,
  • ochronę tarasu przed wilgocią – konstrukcja legarowa izoluje także elementy drewniane od podłoża i wilgoci.

Warto zatem zadbać, aby wybrać wysokiej jakości legary tarasowe pod taras.

Jakie są rodzaje legarów tarasowych?

Wiele osób zastanawia się, jaka konstrukcja najlepiej sprawdzi się pod posadzkę. W zależności od wykorzystanego materiału można wyróżnić legary wykonane z:

  • drewna

Legary drewniane, takie jak dostępne w ofercie deski-tarasowe.com, charakteryzują się niezwykle atrakcyjnym wyglądem, który dopełnia posadzkę wykonaną z naturalnego materiału. W zależności od tego, jaki gatunek drzewa zostanie wykorzystany do produkcji, konstrukcja nabierze innych właściwości. Co do zasady jednak przyjmuje się, aby zastosować ten sam materiał zarówno w przypadku legarów, jak i desek tarasowych. Warto zwrócić uwagę na wytrzymałość oraz twardość konstrukcji, gdyż wpłynie ona na to, jak trwały będzie taras. Wśród popularnych materiałów można wyróżnić drewno sosnowe, świerkowe, modrzewiowe czy egzotyczne. Legary pod taras z naturalnych surowców są dostępne w różnych wymiarach.

  • aluminium

Legary z aluminium charakteryzują się dobrymi właściwościami zarówno pod względem wytrzymałości, jak i odporności na warunki zewnętrzne. Taki materiał nie jest podatny na korozję czy pojawienie się rdzy. Do tego niewiele waży i ma wysoką niepalność. Minusem legarów z aluminium może być ich wygląd, gdyż nie będzie idealnie pasować do drewnianych desek tarasowych.

  • kompozyt

Obecnie dużą popularnością cieszą się tarasy wykonane z kompozytu – również są dostępne legary zrobione z tego materiału. Charakteryzują się atrakcyjną ceną, a przy tym nadal prezentują się atrakcyjnie.

Jest kilka różnych legarów do wyboru, jednak osoby, którym zależy na pięknym wyglądzie i wysokiej jakości najchętniej decydują się na te wykonane z drewna.

Montaż legarów drewnianych tarasowych

Instalacja legarów tarasowych wymaga wykonania wylewki betonowej lub specjalnego podłoża stropowego. Najpopularniejszą metodą jest krzyżowe układanie belek. W przypadku montażu legarów na słupkach, warto zadbać również o solidne przymocowanie ich. Solidnie wykonana konstrukcja z wysokiej jakości legarów drewnianych, które zostały wcześniej dobrze zaimpregnowane przełoży się trwałość oraz żywotność tarasu.