Nietrzymanie moczu, określane skrótowo jako NTM, dotyka osób w różnym wieku. Najczęściej jednak jest to problem osób starszych, zwłaszcza kobiet. W jaki sposób można pomóc seniorowi, u którego pojawia się nietrzymanie moczu?
Wyroby chłonne na popuszczanie moczu
Aby zapobiegać nieprzyjemnym skutkom nietrzymania moczu i zadbać o codzienny komfort zaleca się przede wszystkim stosowanie właściwie dobranych wyrobów chłonnych.
U osób aktywnych, u których nietrzymanie moczu nie jest nasilone, najczęściej stosuje się wkładki urologiczne. Można je zakupić w wariancie dla kobiet i dla mężczyzn. Są dyskretne i nie ograniczają ruchów.
W przypadku osób z ciężkim nietrzymaniem moczu, także leżących, stosowane są pieluchy i wkłady anatomiczne, majtki chłonne, pieluchomajtki, na przykład jak pieluchomajtki Seni. Są one oferowane w różnych wariantach i rozmiarach, dlatego można z łatwością dobrać je do użytkownika.
Czy pieluchomajtki dla seniora są refundowane? Z refundacji można skorzystać tylko w przypadku wskazań lekarskich, na przykład przy chorobie nowotworowej, otępieniach.
Dodatkowo można stosować prześcieradła nieprzemakalne oraz podkłady nieprzemakalne, które zapobiegają zawilgoceniu materaca.
Prawidłowa dieta przy nietrzymaniu moczu
Przy NTM bardzo duże znaczenie ma odpowiednia dieta. Co pomaga na nietrzymanie moczu?
Aby zredukować objawy nietrzymania moczu, należy pamiętać o poniższych poradach:- Picie odpowiedniej ilości płynów – nie należy redukować ich ilości.- Unikanie picia kawy, mocnej herbaty, alkoholu – podrażniają one pęcherz moczowy i mogą nasilić dolegliwości.- Jedzenie produktów z dużą ilością błonnika – zapobiega on zaparciom, które nasilają nietrzymanie moczu.- Zrzucenie nadmiaru kilogramów – nietrzymanie moczu częściej dotyka osób otyłych.
Ćwiczenia na nietrzymanie moczu
Osobom z nietrzymaniem moczu zaleca się również ćwiczenia pomagające ograniczyć ten problem.
Bardzo dobre rezultaty mogą przynieść ćwiczenia mięśni Kegla, czyli mięśni dna miednicy. Gdy są one osłabione, powodują pojawienie się objawów wysiłkowego nietrzymania moczu.
Warto również pamiętać o tym, by odwiedzić lekarza, na przykład urologa, geriatrę, ginekologa w przypadku kobiet. Doradzi on, jakie metody leczenia mogą dać najlepsze efekty w przebiegu NTM.