Jak prawidłowo montować nasady kominowe?

Systemy kominowe maja za zadanie odprowadzanie niechcianych produktów spalin poza obszar budynku, wypuszczając je w atmosferę. Każdy ich element zawsze musi być sprawny, w przeciwnym razie może dojść do niebezpiecznych sytuacji, w których tlenek węgla zacznie mieszać się z powietrzem w naszym domu. Czasem może okazać się konieczne użycie pewnych, dodatkowych elementów, które mają za zadanie dopasowanie komina do zmieniających się na zewnątrz warunków. Jeśli żyjemy w okolicy, gdzie wiatr bywa szczególnie intensywny, to powinniśmy wyposażyć się w nasady kominowe.

Czym są nasady kominowe?

Nasady kominowe to specjalne nakładki, które za zadanie mają zniwelowanie negatywnego wpływu wiatru na prawidłowy ciąg komina. Zdecydowana większość systemów kominowych funkcjonuje na zasadzie naturalnego przepływu gazów, gdzie gorące spaliny unoszą się do góry, poprzez przewód kominowy. W niektórych sytuacjach silny wiatr może przyczynić się do zaburzenia właściwej wentylacji, stąd konieczność zabezpieczenia swojego komina przy pomocy odpowiedniej nasady. Poza tym, nasady kominowe ogólnie poprawiają ciąg, a także chronią przewód przed przyduszeniem, które występuje w przypadku opadających mas powietrza. Rzecz jasna, aby funkcjonowały one bez zarzutów, muszą zostać najpierw prawidłowo zamontowane.

O czym pamiętać podczas montażu?

Jeśli przeprowadzony przez nas montaż nasady kominowej będzie nieprawidłowy, to nawet najdroższy sprzęt będzie mógł zostać spisany na straty. Niestety, ludzie bez odpowiedniego doświadczenia w tym zakresie często popełniają błędy, które nie są zauważalne na pierwszy rzut oka.

Mowa tutaj o kwestiach takich, jak:

  • Złe dopasowanie nasady kominowej do przewodu
  • Dobranie nieoptymalnego rodzaju nasady
  • Niedokładne uszczelnienie systemu
  • Montowanie pojedynczej nasady dla kilku przewodów kominowych
  • Nieprawidłowe wypoziomowanie nasady kominowej
Dla wszelkiej pewności najlepiej jest skorzystać z pomocy fachowca, który dysponuje odpowiednimi narzędziami oraz doświadczeniem, aby zamontować taką nasadę bez większych problemów. Nie można także zapomnieć o fakcie, że modyfikacja komina zalicza się do prac na wysokościach – stąd konieczność posiadania stosownych uprawnień, aby móc taki montaż przeprowadzić legalnie i bezpiecznie. W tej kwestii nie ma sensu oszczędzać, gdyż jest to inwestycja na wiele lat, a niedokładna robocizna w przyszłości może wymagać dodatkowych poprawek. Jeśli wyposażymy się w nasadę wykonaną z dobrej gatunkowo stali, a na dodatek wynajmiemy sprawdzoną firmę do jej montażu, efekty powinny być zadowalające.