Jak uzyskać kredyt na mieszkanie?

Przed wizytą w jakimkolwiek banku należy porównać oferty wszystkich banków oferujących kredyt na mieszkanie. To pozwoli na wstępną selekcję i odrzucenie niekorzystnych ofert. Następnym krokiem jest sprawdzenie zdolności kredytowej w banku. Warto wybierać spośród wszystkich ofert najlepiej dwa lub trzy banki z najlepszą ofertą. To daje lepsze szanse na wybranie najkorzystniejszej.

Sprawdzenie zdolności kredytowej

Zdolność kredytowa w każdym banku może przybrać inne wartości. By uzyskać dokładne informacje wystarczy wysłać zgłoszenie internetowe. Takie rozwiązanie znacznie ogranicza czas potrzebny na uzyskanie wszystkich niezbędnych informacji. Konsultant banku po rozpatrzeniu wniosku do nas zadzwoni i w ciągu kilku minut otrzymamy odpowiedź o zdolności kredytowej. Jest to również doskonały moment na zadanie wszystkich pytań związanych z kredytem mieszkaniowym.

Spotkanie z doradcą i złożenie wniosku o kredyt

Po uzyskaniu zadowalającej zdolności kredytowej możemy umówić się na spotkanie z doradcą. Taka rozmowa pozwoli nam przejrzeć wszystkie możliwości proponowane przez bank, a dodatkowo doradca kredytowy pomoże nam zebrać komplet dokumentów potrzebnych do wniosku kredytowego.

Kiedy  uda nam się zebrać wszystkie potrzebne dokumenty ponownie możemy udać się do banku. Doradca kredytowy po sprawdzeniu dokumentów pomoże wypełnić nam poprawnie wniosek o przyznanie kredytu na mieszkanie. Następnie trzeba czekać na odpowiedź banku. Najczęściej po kilku dniach od złożenia wniosku otrzymamy odpowiedz pozytywna lub negatywną

Podpisanie umowy kredytowej

Gdy uda nam się uzyskać pozytywną decyzję kredytową kolejne spotkanie z doradcą kredytowa pozwoli nam podpisać wszystkie wymagane dokumenty.  Niektóre banki wymagają spełnienia dodatkowych warunków, by można było podpisać umowę kredytową.

Wypłata kredytu może być zrealizowana jednorazowo lub w częściach. Takie rozwiązanie stosuje się przy udzielaniu kredytów np na budowę domu. Realizując harmonogram budowy bank wysyła kolejne transzę pieniędzy. Dodatkowo wypłata kredytu zostanie zrealizowana tylko w przypadku spełnienia wszystkich warunków postawionych przez bank. Dlatego należy dokładnie przeczytać wszystkie wytyczne przed podpisaniem umowy kredytowej.

Stosując się do poszczególnych etapów zgodnie z instrukcją możemy liczyć na bezproblemowe uzyskanie kredytu na zakup mieszkania. W przypadku, gdy staramy się o kredyt hipoteczny wraz z współmałżonkiem, konieczna jest jego obecność w trakcie podpisywanie umów z bankiem.