Na czym polega kopanie kryptowalut?

Na czym polega mining? Mining kryptowalut inaczej kopanie kryptowalut to czynność, którą wykonują „górnicy”, czyli osoby zaopatrzone w naprawdę mocne komputery. Mining polega na zatwierdzaniu kolejnych bloków oraz łączeniu ich w łańcuch. Skąd taka nazwa czynności? Z analogii do kopania złota. Każdy blok to punkt zapisywania nowych transakcji i emisji nowych monet.

Jak przebiega kopanie kryptowalut?

Aby kopanie kryptowalut każdorazowo kończyło się powodzeniem właściciel komputera musi go mocno podrasować albo kartami graficznymi albo specjalnymi urządzeniami podłączanymi bezpośrednio do komputera zwiększającymi wydajność kart graficznych. Aby kopać niektóre z kryptowalut niezbędne jest zainstalowanie w komputerze odpowiedniego programu napisanego przez autorów kryptowaluty. Tak uzbrojony komputer wykonuje mocno skomplikowane zadania matematyczne i nawet co 10 minut emituje kolejną sztukę kryptowaluty. W taki sposób górnik i jego komputer  – uczestnicy systemu P2P, stają się jednym z trybików sieci kryptowalutowej.

W kopalni

Górnik rozpoczynający kopanie nowego bloku musi najpierw z powodzeniem rozwiązać problem kryptograficzny. W przypadku choćby Bitcoina, a to przecież tylko jedna z wielu kryptowalut, problem kryptograficzny polega na znalezieniu właściwego ciągu znaków, czyli hasha spełniającego równanie. Danymi wyjściowymi dla równania jest transakcja oraz hash pochodzący z poprzedzającego bloku. Górnik, który znalazł rozwiązanie równania, ogłasza je w sieci. Jeżeli jest ono poprawne, cała sieć uznaje, że nowy blok został właśnie wykopany a górnik nagradzany jest umówioną ilością kryptowalut. Dodatkową nagrodą dla górników jest Bitcoin pochodzący z opłat za wykonane transakcje wchodzące do bloku.

Zagadka, jaką musi rozwiązać górnik jest zwykle bardzo skomplikowana i aby ją rozwikłać należy zastosować całą moc obliczeniową zestawu komputerowego.

Sprzęt do kopania

Do miningu kryptowalut zwykle stosuje się szereg różnorodnych urządzeń, zaczynając oczywiście od peceta, kart graficznych i specjalnych urządzeń typu ASIC. Niektóre kryptowaluty wymagają do wykopania jednego bloku tak dużej mocy, że samotny górnik nie ma szans na realizację zadania. Wymusza to na nim łączenie sił i tworzenie dużych kopalni, wykorzystujących sumę mocy obliczeniowej z wielu źródeł.

Opłacalność

Czasy największej opłacalności kopania kryptowaluty mamy już za sobą. Tym bardziej, że dzisiaj opłacalność procesu wydobywania choćby Bitcoina należy rozpatrywać nie w postaci wyceny i stosunku do innych walut, ale ważąc koszt codziennego wydobycia. Dlatego, pomimo że całe przedsięwzięcie w dalszym ciągu jest opłacalne to ryzyko staje się coraz większe.