Niezawodne sposoby na kaszel mokry

Kaszel mokry, zwany również wilgotnym lub produktywnym, jest stanem, w którym w wyniku kaszlu następuje odkrztuszanie plwociny. Może ona mieć charakter śluzowy (jest przezroczysta lub biaława) lub charakter ropny (żółtawa lub zielonkawa o gęstej konsystencji). Jakie są najlepsze sposoby na zwalczenie kaszlu mokrego?

Jak leczyć kaszel mokry?

Głównym zadaniem kaszlu mokrego jest usunięcie wydzieliny zalegającej w drogach oddechowych, w związku z czym nie należy hamować odruchu kaszlowego. Ułatwienie odkrztuszania jest możliwe dzięki przyjmowaniu sporej ilości płynów oraz dzięki zastosowaniu inhalacji na bazie soli fizjologicznej. Pomocne okazać się może również oklepywanie klatki piersiowej lub przyjęcie pozycji ułatwiającej usuwanie wydzieliny. Pacjentom zaleca się również stosowanie preparatów na kaszel mokry (np. tabletki lub syrop wykrztuśny), natomiast u pacjentów zaintubowanych oraz u dzieci wydzielina jest odsysana. Głównym zadaniem, jakie spełnia syrop wykrztuśny, jest rozrzedzenie zalegającej wydzieliny. Na ogół zawierają one wyciąg z pierwiosnka lekarskiego oraz babki lancowatej i bluszczu pospolitego.

Największe znaczenie w preparatach wykrztuśnych mają substancje mukolityczne (rozrzedzające wydzielinę w wyniku niszczenia mostków disiarczkowych kwaśnych mukoglikoprotein) oraz leki sekretolityczne wpływające na zwiększenie ilości wydzieliny (benzoesan sodu, korzeń wymiotnicy). Preparaty o charakterze wykrztuśnym powinny być stosowane na tyle długo, dopóki nie ustąpi problem z odkrztuszaniem.

Jakie są zalecenia do stosowania leków na kaszel mokry?

Preparaty mające na celu rozrzedzenie wydzieliny, które mają postać leków mukolitycznych, powinny być stosowane według dwóch poniższych reguł:

  • w trakcie stosowania preparatów na kaszel mokry należy dużo pić;
  • nie wolno zażywać syropów ani tabletek mukolitycznych po godzinie siedemnastej, ponieważ zalegająca wydzielina może zakłócić sen.

Jak można poradzić sobie z mokrym kaszlem domowymi sposobami?

Podczas choroby, której objawem jest mokry kaszel, należy pamiętać, aby w odpowiedni sposób nawilżać pomieszczenia, w których znajduje się osoba chora. Wpłynie to na złagodzenie dolegliwości występujących podczas przeziębienia, takich jak katar czy kaszel. Innym skutecznym sposobem jest zastosowanie odpowiedniej diety – pacjentom rekomenduje się picie soku malinowego, syropu z cebuli oraz jedzenie czosnku. Starym sprawdzonym sposobem jest również oklepywanie, które można wykonywać kilka razy dziennie. W przypadku, gdy uporczywy kaszel nie przemija, może przyczynić się do powstania zapalenia oskrzeli lub płuc – dlatego istotna jest konsultacja z lekarzem.

Czy zioła są skuteczne w walce z mokrym kaszlem?

Istnieje wiele ziół wykazujących właściwości przeciwkaszlowe. Najczęściej stosowanymi są: lipa, dziewanna, czarny bez oraz tymianek. Mimo iż ten ostatni nie posiada przyjemnego smaku, to zastosowanie w trakcie leczenia tabletek z tymiankiem jest bardzo skutecznym rozwiązaniem. To właśnie dzięki tabletkom z tymiankiem, na ścianach dróg oddechowych produkowana jest śluzowa warstwa, która poza ochroną przed podrażnieniami, umożliwia efektywniejszą ewakuację zalegającej wydzieliny.