Raty online a dane wrażliwe – czy to bezpieczne?

Internet to sieć, przez którą codziennie przechodzą mniej lub bardziej zasobne paczki danych. Jedni umieszczają w nich kolor oczu i wzrost, inni – numery PESEL czy dowodów osobistych. Przy takiej koniunkturze systemy płatności internetowych mogłyby wydawać się dziedziną, w której czynniki zewnętrzne szczególnie grożą bezpieczeństwu przekazywanych danych. Nie musi to jednak być regułą dzięki zastosowanym protokołom.

Czym są dane wrażliwe?

Danymi wrażliwymi nazywają się te informacje o osobie, które wymagają szczególnej ochrony. Ten rodzaj danych obejmuje zwłaszcza takie dane, które jasno wskazują na daną osobę i mogłyby posłużyć do jej bezpośredniego zidentyfikowania. Nie jest to zatem wyłącznie imię i nazwisko, które mogłoby powtórzyć się u większej liczby osób, ale na przykład takie elementy informacyjne, które odnoszą się do konkretnej osoby.

Dane wrażliwe to taki rodzaj danych, które firmy są zobowiązane chronić przed nieuprawnionym dostępem z zewnątrz. „Wyciek” takich informacji mógłby przyczynić się do tego, że w sytuacji, kiedy dane dostałyby się w niepowołane ręce, istniałoby ryzyko wykorzystania ich na przykład do niecnych praktyk handlowych przez niepowołane osoby z zewnątrz.

Raty online – czy mogą być bezpieczne?

Dzięki współpracy z serwisem Przelewy24 (https://www.przelewy24.pl/) możliwe jest zachowanie wysokiego poziomu bezpieczeństwa danych zarówno na etapie podpisywania umowy, jak i przechowywania informacji.

Podczas dopełniania formalności – i od momentu zalogowania do usługi – dane klienta są zabezpieczone odpowiednim protokołem. Firmy nie mają „odgórnej” możliwości przetwarzania danych wrażliwych, dopóki klient sam nie wyrazi takiej zgody. Dlatego też informacje są chronione przed zewnętrznymi podmiotami w taki sposób, by nie zaszkodzić interesom kontrahenta, który podejmuje zobowiązanie ratalne online.