Samochody hybrydowe – na co zwrócić uwagę

Jeszcze kilka lat temu niewielu kierowców spodziewało się tak dużej popularności jaką cieszą się obecnie samochody hybrydowe. Istnieje wiele powodów tego dynamicznego rozwoju – są to zarówno kwestie ekologiczne, jak i niskie koszta eksploatacji oraz coraz atrakcyjniejsza oferta producentów hybryd. Wszystkie dane wyraźnie potwierdzają, że w najbliższych latach ten trend nie tylko nie spadnie, ale będzie wciąż wzrastał. Warto wobec tego zastanowić się, na co przede wszystkim zwrócić uwagę, wybierając samochód hybrydowy.

Podstawową rzeczą, o której należy wiedzieć, jest podział hybryd ze względu na użycie silników:

  • pełne hybrydy – najbardziej zaawansowane wersje, silnik elektryczny napędza auto, wspomaga silnik spalinowy, odzyskuje energię z hamowania.
  • łagodne hybrydy – silnik elektryczny stanowi wspomaganie dla spalinowego, również odzyskuje energię przy hamowaniu.
  • mikro hybrydy – silnik elektryczny nie napędza auta, zajmuje się zbieraniem energii powstałej przy jeździe.

Można zastosować również podział na samochody hybrydowe szeregowe, równoległe i mieszane. Podział ten dotyczy relacji pomiędzy zadaniami silnika elektrycznego i spalinowego. Obecnie najczęstszym wyborem są są hybrydy szeregowo-równoległe, które pozwalają na podróżowanie wyłącznie na silniku elektrycznym, lub szeregowo, czyli z silnikiem spalinowym ładującym baterie. Przy zwiększonej mocy włączany jest tryb równoległy, który działa z dwoma silnikami pracującymi jednocześnie.
Po wyborze rodzaju hybrydy, oczywistą kwestią jest cena. Należy pamiętać, aby oprócz samej ceny auta, przeanalizować koszt utrzymania i serwisowania oraz zużycie paliwa. Można znaleźć tutaj szerokie pole do oszczędności, ponieważ spalanie plasuje się na znacznie niższym poziomie niż w przypadku aut benzynowych i diseli, a producenci hybryd stale ścigają się dalszym zmniejszaniu wyników zużycia paliwa. Elementem na który warto zwrócić uwagę jest żywotność i (w przypadku zakupu używanego modelu) stan baterii. Na szczęście konieczność wymiany zdarza się wyłącznie w przypadku aut z bardzo dużym przebiegiem. Również ceny nowych baterii w znacznym stopniu spadły w ostatnich kilku latach. Stan baterii oraz układu elektrycznego w łatwy sposób sprawdzimy w profesjonalnym serwisie, po podłączeniu do testera. Istotnym aspektem jest zasięg pojazdów hybrydowych, czyli odległość, jaką można przejechać przy użyciu silnika elektrycznego.

Zapraszamy na https://cleanerenergy.pl/e-mobilnosc/samochody-hybrydowe/ w celu zapoznania się z informacjami i danymi dotyczącymi samochodów hybrydowych. Na stronie Cleaner Energy znajdziesz również szereg informacji o innych ekologicznych rozwiązaniach energetycznych dla domów, firm i samorządów.