W jaki sposób uczyć się języków obcych?

Postaw na regularność…

Najprostszą metodą na nauczenie się języka jest zapisanie się na jakiś kurs, pojechanie na obóz językowy lub przebywanie w środowisku obcojęzycznym w połączeniu z intensywną nauką w szkole językowej lub w domu. Samodzielne uczenie się języka ma ten minus, że możemy nieświadomie nauczyć się np. błędnej wymowy lub niepoprawnych konstrukcji gramatycznych. Może to skutkować tym, że później ciężko nam będzie wykorzenić nieprawidłowe przyzwyczajenia i zacząć stosować poprawne rozwiązania. Prawdą jednak jest, że z obecnym dostępem do różnorodnych materiałów dydaktycznych, z powodzeniem można opanować język obcy, np. język francuski na poziomie komunikatywnym, ucząc się samodzielnie.

Jeżeli zależy nam na nauce francuskiego lub dowolnego innego języka, musimy przede wszystkim być systematyczni. Tylko regularna nauka pozwoli nam na opanowanie języka na satysfakcjonującym nas poziomie. Aby “zakodować” informacje w pamięci długotrwałej, konieczne jest ich wielokrotne powtarzanie. Aby ułatwić sobie proces zapamiętywania, warto dodatkowo stworzyć różne “połączenia,” które pomogą nam skojarzyć nowe informacje z czymś, co już znamy. Przykładowo, ucząc się słownictwa, można łączyć nowy wyraz z obrazkiem, który będzie zgadzał się ze znaczeniem danego wyrazu. W ten sposób możemy np. stworzyć fiszki do nauki kolorów, zwierząt, ubrań itd.

Nauka francuskiego powinna mieć dla nas stosunkowo wysoki priorytet. Możemy np. założyć, że bez względu na wszystko, uczymy się przynajmniej piętnaście minut dziennie. Zaczynając od kursu takiego jak https://podstawyfrancuskiego.pl/przywitania-i-pozegnania-po-francusku/ Tak, aby chociaż powtórzyć przerabianą ostatnio partię materiału i lepiej ją sobie utrwalić.

Zadbaj o różnorodność

Aby nauka francuskiego była efektywna, musisz zadbać o kompleksowe uczenie się tego języka. Słownictwo, gramatyka, rozumienie tekstu pisanego oraz słyszanego, a także mówienie. To ostatnie może być ciężkie do zrealizowania, jeżeli nie chodzimy na żaden kurs językowy, nie mamy wśród znajomych kogoś, kto posługuje się danym językiem, ani nie korzystamy z żadnych lekcji z native speakerem. Jeżeli nie do końca masz pomysł na to jak się uczyć, warto wejść na stronę internetową podstawyfrancuskiego.pl. Znajdziesz tam wiele wskazówek dotyczących nauki. A ponadto, dobrze opracowane, wartościowe materiały, które sprawią, że nauka francuskiego stanie się przyjemnością. Chcąc dobrze opanować język obcy, warto się nim “otoczyć.” Jeżeli ma to być język francuski, oglądajmy w tym języku filmy i seriale, słuchajmy wiadomości i podcastów, szukajmy książek napisanych po francusku. Czytajmy blogi i artykuły, słuchajmy audiobooków i starajmy się mieć jak największy kontakt z językiem. W miarę możliwości, możemy również spróbować nawiązać kontakt z osobami francuskojęzycznymi. Dzięki temu będziemy w stanie zobaczyć, jak wygląda korzystanie z języka na co dzień, podczas rozmów i swobodnych konwersacji.