Wynajem samochodu osobowego. Na co zwracać uwagę, czego się wystrzegać?

Większość z nas uwielbia podróżować. Niektórzy uczynili nawet z podróżowania sposób na życie. Fascynujące jest obserwować jak bardzo w ostatnich latach zmienił się sposób podróżowania. Wejście na rynek przewozów osobowych tanich linii lotniczych dokonało rewolucji w tej sferze. Podróżowanie stało się czystą przyjemnością. Polacy, coraz odważniejsi, szukają nowych kierunków turystycznych sięgając po sprawdzone gdzie indziej rozwiązania i łączą różne środki transportu a nawet decydują się na turystyczny wynajem samochodu osobowego w http://www.ckcorp.pl/, do zwiedzania atrakcji.

Wynajem samochodu osobowego – na co zwrócić uwagę?

Obojętnie czy wynajmujemy samochód do celów służbowych, czy prywatnych, w Polsce czy za granicą – zawsze trzeba dołożyć pewnej staranności, by wynajem nie okazał się koszmarem. Pożyczając auto na kilka dni stajemy się w tym czasie za niego odpowiedzialni, dlatego warto wiedzieć jaki jest zakres naszej odpowiedzialności, jaki jest rzeczywisty koszt wynajmu oraz jakie są nasze prawa.

Zawsze trzeba przeczytać umowę

Najwięcej problemów użytkownikom wynajmowanych aut przysparza brak uważnego zapoznania się z umową wynajmu. Wyraźnie większej staranności dokładamy wtedy, gdy samochód wynajmujemy bezpośrednio w wypożyczalni, najgorzej to wygląda, gdy samochód jest wynajmowany przez internet. Z jakiegoś powodu koniecznie chcemy zrobić to szybko klikając pospiesznie na kolejne strony. Z powodu pobieżnego tylko czytania umowy najczęściej klienci wypożyczalni są zaskakiwani kosztem ubezpieczenia czy parkowania. Koniecznie trzeba też zwrócić uwagę na zapisy mówiące o terminach rezygnacji z wynajmu. Szczególnie dotyczy to właśnie umów zawieranych w sieci. Klauzule o rezygnacji najczęściej mieszczą się na końcu umowy, którego już nie czytamy.

Zasady zwrotu wynajmowanego samochodu

Pożyczając samochód z wypożyczalni koniecznie trzeba doczytać w umowie lub dopytać o warunki zwrotu auta. Najczęściej zdawane auto należy wcześniej zatankować, a jeżeli nie zrobimy tego, do kwoty wynajmu doliczona zostanie spora dopłata. Koniecznie trzeba też sprawdzić, czy w danej wypożyczalnie nie obowiązuje limit kilometrów, a jego przekroczenie powoduje naliczanie wysokich kar. Jeżeli takie właśnie zasady obowiązują w danej wypożyczalni, wcześniej należy rozplanować swoja trasę i sprawdzić czy mieścimy się w limicie. Jeżeli samochód wynajmujemy wyłącznie w celach turystycznych i mamy zamiar jeździć, gdzie nas oczy poniosą warto poszukać wypożyczalni bez limitu kilometrów. Najczęściej wynajem samochodu osobowego będzie odrobinę droższy, ale podróż bardziej komfortowa.