Co musisz wiedzieć o dochodzeniu odszkodowań komunikacyjnych?

Dochodzenie roszczeń odszkodowawczych, jak wszystkie formalności, zawsze wiąże się z niepewnością i wątpliwościami, jakie czynności na danym etapie należy podjąć. Nie jest to wbrew pozorom bardzo skomplikowany proces, a kolejność etapów działania zawsze jest bardzo podobna. Zobacz, jak możesz dochodzić przysługującego Ci odszkodowania.

Najpierw koniecznie zgłoś szkodę

Niestety nikt nie zrobi tego za Ciebie. Zgłoszenie szkody do ubezpieczyciela sprawcy szkody jest podstawą dochodzenia jakichkolwiek roszczeń odszkodowawczych. Zgłoszenia możesz dokonać w dowolnej formie. Możesz to zrobić podczas wizyty w punkcie ubezpieczyciela, ale także listownie, mailowo lub telefonicznie.

Pamiętaj, że postępowanie likwidacyjne nic nie kosztuje. Dlatego zawsze warto spróbować najpierw załatwić sprawę w sposób polubowny. Ubezpieczyciel ma 30 dni na wypłatę odszkodowania. W tym czasie na własną rękę zbiera materiał dowodowy, gromadzi dokumentację medyczną, zdjęcia, oświadczenia świadków. Po tym czasie powinieneś otrzymać decyzję o przyznaniu – lub odmowie przyznania – odszkodowania. Niekiedy termin ten może ulec wydłużeniu do 60 dni, jeżeli sprawa jest skomplikowana.

Dostałeś decyzję odmowną? Odwołaj się od niej

Dochodzenie roszczeń odszkodowawczych potrafi niekiedy trwać dosyć długo. Ubezpieczyciel bardzo często na pierwszym etapie odmawia przyjęcia na siebie odpowiedzialności za zdarzenie.

Na szczęście zawsze, kiedy otrzymujemy decyzję zakładu ubezpieczeń przysługuje nam prawo do wniesienia odwołania. Również jest ono bezpłatne. Pamiętaj, aby w odwołaniu zawsze podnieść nowe okoliczności. Inaczej nie dajesz szansy,ubezpieczycielowi, aby przeanalizował sprawę pod innym kątem. Nowa dokumentacja może dotyczyć Twojego stanu zdrowia, wydatków poniesionych na naprawę samochodu albo np. na wynajem samochodu zastępczego.

Ubezpieczyciel nie uwzględnił Twojego odwołania? Pozostaje jeszcze droga sądowa

Ostatnim etapem dochodzenia roszczenia odszkodowawczego jest skierowanie sprawy na drogę sądową.  Wymaga to dobrego przygotowania materiału dowodowego, zwłaszcza zebrania świadków, historii leczenia oraz rachunków i faktur, które udokumentują poniesione wydatki. Jeżeli masz wątpliwości, jak należy postąpić w takiej sytuacji, skorzystaj z pomocy profesjonalnego pełnomocnika.

Dobrym pomysłem jest także sprzedaż swojego roszczenia odszkodowawczego firmie zajmującej się taką działalnością. Jest to szybki i bezpieczny sposób na pozbycie się problemu, z którego możesz skorzystać na dowolnym etapie postępowania. Zobacz więcej —> Dochodzenie Odszkodowań

Jeżeli planujesz dochodzić przysługującego Ci roszczenia odszkodowawczego postępuj zgodnie z powyższymi wskazówkami. Będziesz miał wtedy pewność, że nie ominąłeś żadnego z etapów i nie zmarnowałeś żadnej szansy na walkę o przysługujące Ci prawa. Jeżeli chcesz mieć po prostu problem z głowy albo potrzebujesz szybko pieniędzy rozważ sprzedaż przysługującego Ci roszczenia.