Sprężarka śrubowa jest droższa od swojego tłokowego odpowiednika, zapewnia za to znacznie większą wydajność pracy, jest cichsza oraz mniejszych rozmiarów. Ze względu na te dobre parametry, sprężarki śrubowe są powszechnie stosowane w przemyśle. Na czym dokładnie polega ich działanie?
Jak zbudowana jest sprężarka śrubowa?
Najważniejsze elementy sprężarki śrubowej to znajdujące się w szczelnej obudowie dwa wirniki, wklęsły i wypukły, które obracają się względem siebie. Podczas tej pracy zmniejsza się odległość między śrubami, dzięki czemu wtłoczony do środka gaz ulega sprężeniu. Kompresor śrubowy jest bardzo wydajny, dlatego powszechnie stosuje się tego typu urządzenia w przemyśle maszynowym, metalurgicznym, morskim, petrochemicznym, lotniczym, spożywczym, kolejowym.
Sprężarki śrubowe idealnie nadają się nie tylko do produkcji – bardzo chętnie wykorzystuje się je w warsztatach oraz laboratoriach. Ze względu na wysoką cenę takiej sprężarki, warto wcześniej dokładnie ocenić zapotrzebowanie na sprężane powietrze, tak by nie przepłacać za zbyt mocny sprzęt, z którego właściwości nawet się nie skorzysta.
Modele olejowe i bezolejowe
Sprężarka olejowa wykorzystuje olej do smarowania, uszczelniania i odbierania ciepła. Dzięki obecności oleju sprężarka wolniej się zużywa i może pracować w trybie ciągłym, bez obawy, że silnie eksploatowany sprzęt ulegnie awarii. Sprężarki śrubowe nowej generacji wyposażone są w specjalne filtry, dzięki którym wytwarzane powietrze jest czyste, z niewielką tylko ilością drobinek oleju, które nie przeszkadzają w danym procesie wytwórczym.
W niektórych branżach oczekiwania co do jakości powietrza są jednak jeszcze większe i ze względu na specyfikę pracy, w sprężonym gazie nie może być żadnych zanieczyszczeń. Takie efekt zapewniają dostępne na aerzen.com nowoczesne sprężarki bezolejowe. W tego typu sprężarkach do chłodzenia i smarowania wykorzystuje się wodę lub olej – ale wtedy też stosuje się specjalne uszczelnienia- tak aby olej nie przedostał się do sprężanego powietrza, co pozwala zachować sterylne warunki. Modele bezolejowe doskonale się sprawdzają w farmacji, medycynie, branży spożywczej i elektronicznej, czyli wszędzie tam, gdzie jakiekolwiek zanieczyszczenia w sprężonym powietrzu mogą mieć negatywny wpływ na finalnie produkowany wyrób.