Łożyska toczne i koła zębate to tak naprawdę podstawy naszej dzisiejszej technologii, ponieważ te dwa elementy znajdują bardzo szerokie zastosowanie
Zarówno łożysko, jak i koło zębate nie są nowymi wynalazkami, jednakże ich wszechstronny charakter sprawia, że są one fundamentem przemysłu ciężkiego, budownictwa, a także stanowią elementy składowe urządzeń, których używamy każdego dnia. Kiedy zatem zostało wynalezione łożysko toczne i koło zębate oraz gdzie znajdują one zastosowanie?
Koło zębate, czyli podstawa technologii
Jeśli chodzi o koło zębate, to trudno ustalić tak naprawdę, kiedy dokładnie powstał ten wynalazek, jednakże jedno jest wiadome – koło całkowicie zrewolucjonizowało mechanikę. Pierwsze koła zębate budowane były z drewna, dlatego też nie sposób dociec, kiedy powstało pierwsze takie koło, gdyż znacząca większość z nich nie zachowała się do obecnych czasów. Warto nadmienić, że już w starożytności ten rodzaj wynalazku był bardzo rozpowszechniony o czym świadczy np. mechanizm z Antykithiry. Koło zębate pozwoliło całkowicie zmienić podejście do mechaniki, dzięki czemu możliwe było konstruowanie coraz to bardziej skomplikowanych urządzeń, które przyczyniały się do rozwoju architektury. Dziś koła zębate używane są praktycznie wszędzie – od zegarka, samochodu, maszyny rolniczej, a skończywszy na wielkich turbinach, dlatego też są niezwykle popularne.
Kiedy wynaleziono łożysko toczne i jakie znajduje ono zastosowania?
Drugim elementem, który zdecydowanie możemy uważać za fundament dzisiejszej technologii, jest łożysko toczne. Warto podkreślić, że łożysko toczne także nie jest współczesnym wynalazkiem, ponieważ pierwsze takie łożysko zastosowali już starożytni Rzymianie w okręcie cesarza Kaliguli. Co więcej, kulki w tym łożysku były drewniane, co dobitnie pokazuje, że były to pierwsze działające prototypy tego nowego wynalazku. W rozwój łożyska toczonego swój niemały wkład miał także mistrz z epoki renesansu, czyli Leonardo Da Vicni. Technologia w jego czasach nie pozwalała na zbudowanie takiego łożyska, jednakże Leonardo pozostawił potomnym projekty na papierze. Pierwsze łożysko toczne, które zachowało się do naszych czasów, pochodzi z podpory wiatraka wybudowanego w 1780 roku w angielskim Sporwston. Zbudowane było ono z dwóch dzielonych żeliwnych bieżni, które miały między sobą 40 żeliwnych kul. Zaledwie 14 lat później, Brytyjczyk Philip Wanghan zbudował kolejne łożysko, tylko tym razem ze stalowymi kulami. Dziś łożysko stosowane jest w niemalże każdej dziedzinie budownictwa i przemysłu, ponieważ łożyska toczone znajdujemy zarówno w wielkich maszynach budowlanych, jak i w rowerach, czy hulajnogach. Prosta budowa łożyska tocznego (pierścień zewnętrzny, pierścień wewnętrzny oraz elementy toczne) i szerokie możliwości konstrukcyjne sprawiają, że można stosować je w każdym nowoczesny urządzeniu, czy maszynie, w którym potrzebne jest przełożenie ruchu obrotowego.
Jeżeli szukasz łożysk tocznych i kuł zębatych, które wyróżniają się doskonałą jakością wykonania, to koniecznie odwiedź sklep internetowy zaopatrzenie24.pl.