Jak przebiega proces odkupu odszkodowania?

Wielu kierowców, którzy starali się o odszkodowanie z firmy ubezpieczeniowej spotkało się z sytuacją, w której ubezpieczyciel zaniżał kwotę odszkodowania. Czasem była ona zaniżana znacznie. W takim przypadku kierowcy albo decydują się na walkę z ubezpieczycielem albo godzą się z zaoferowaną kwotą. Pierwsza opcja jest jednak dość długa, uciążliwa i nierzadko nie przynosi żadnego efektu. Na szczęście jest jeszcze inne rozwiązanie.

Odkupienie szkody OC

Na rynku funkcjonują firmy, które zajmują się odkupowanie od kierowców szkód z polisy OC. W takim przypadku kierowca ma możliwość sprzedaży prawa do ubiegania się do odszkodowania wybranej firmie odszkodowawczej. Największą zaletą takiego rozwiązania jest to, że poszkodowany kierowca podpisując umowę sprzedaży szkody otrzymuje środki finansowe niemal natychmiast. Dzięki temu nie musi on już dalej spierać się z firmą ubezpieczeniową, w tym często na drodze sądowej. Firma odszkodowawcza, która zakupiła prawo do odszkodowania za szkodę teraz sama i na własną rękę stara się o uzyskanie odpowiedniego odszkodowania od ubezpieczyciela.

Przebieg odkupu odszkodowania OC

Najważniejsze jest to, że sam proces sprzedaży i odkupu odszkodowania z polisy OC przebiega bardzo szybko. Kierowca przedstawia firmie odszkodowawczej wszystkie dokumenty związane ze szkodą, w tym kosztorys na podstawie którego szkoda była likwidowana. Firma odszkodowawcza po zapoznaniu się z kosztorysem przygotowuje swoją wycenę wykupu odszkodowania OC. Innymi słowy, przedstawia ofertę, cenę wykupu odszkodowania kierowcy. Jeśli kwota wykupu odszkodowania jest dla kierowcy satysfakcjonująca, wówczas dochodzi do podpisania umowy oraz cesji wierzytelności. Następnie kierowca otrzymuje zaoferowaną kwotę pieniężną. Jest to zatem bardzo dobre rozwiązanie na to, aby kierowca mógł pozbyć się kłopotu i szybko cieszyć się gotówką.

Reprezentacja przez firmę odszkodowawczą

Istnieje jeszcze rozwiązanie polegające na tym, że firma odszkodowawcza będzie reprezentować kierowcę w sporze z firmą ubezpieczeniową. Takie rozwiązanie ma jednak kilka wad. W przypadku sprzedaży prawa do odszkodowania kierowca na problem z głowy. Przy tym rozwiązaniu kierowca będzie musiał uczestniczyć w procesie sporu z ubezpieczycielem. Poza tym takie rozwiązanie wiąże się także z pewnym ryzykiem. Nie ma bowiem pewności jaką kwotę uda się wywalczyć. Trzeba także być przygotowanym na to, że taki sposób może trwać dość długo. Niewątpliwie lepszym rozwiązaniem jest zatem sprzedaż prawa do odszkodowania OC.

Czytaj Więcej