Jak przechowywać monety?

Ludzie miewają różne hobby, które starają się pogłębiać i rozwijać. Niektórzy są fanami kinematografii, inni muzyki i koncertów, jeszcze inni… historii. Naturalna fascynacja tym, co tajemnicze i zagadkowe, sprawia, że chętnie poszukujemy wiedzy o dawnych latach, panujących władcach i ich wyborach.

Często od pasji do historii rozpoczyna się zainteresowanie zbieraniem starych monet, tzw. numizmatów. Nie tylko pozwalają one dowiedzieć się więcej o konkretnych wydarzeniach z dziejów Polski i świata, lecz również są ich swoistą pamiątką. Jak odpowiednio o nie dbać, by zachowały dobry stan dla przyszłych pokoleń?

Jak troszczyć się o numizmaty?

Do chętnie kolekcjonowanych starych monet należą egzemplarze z mamionych lat, posiadające wysoką wartość historyczną, jak i emitowane obecnie dla uczczenia ważnych okoliczności. Niektóre z nich stanowiły kiedyś codzienny środek płatniczy, inne powstały jako monety okolicznościowe. Zarówno jedne, jak i drugie wytwarzano, wykorzystując różnego rodzaju surowce. Najcenniejsza jest bez wątpienia złota oraz srebrna moneta. Kto posiada tego typu egzemplarze w swoich zbiorach, zapewne szczególnie stara się o nie dbać. O czym powinno się pamiętać, przechowując je? Niezwykle istotne jest zabezpieczenie ich przed działaniem czynników zewnętrznych, jak powietrze, woda, wilgoć, gdyż kontakt z nimi może powodować zniszczenia.

W czym przechowywać numizmaty?

Wiele osób zastanawia się, jak odpowiednio przechowywać monety, skoro powinno się ograniczyć ich kontakt z powietrzem i innymi czynnikami zewnętrznymi. Nie wystarczy wrzucić je do szuflady i zamknąć, aby pozostawały luzem w otoczeniu innych przedmiotów, o które się ocierają. Do odpowiedniego przechowywania numizmatów służą specjalnie przystosowane albumy. Umieszczając egzemplarz w klaserze, można być spokojnym, że nie naraża się go na zniszczenie. Niektórzy korzystają też z kapsuł, które maksymalnie ograniczają kontakt monety ze środowiskiem zewnętrznym. Dzięki stosowaniu tych zasad zbiory zachowają właściwy stan przez lata.