Jak ukryć kable światłowodowe?

Kable od różnorodnych instalacji, widoczne na ścianach czy w innych miejscach z pewnością nie są widokiem, który dodaje pomieszczeniom uroku. W miejscach takich jak zakłady przemysłowe czy biura ich widok mniej razi, jednak kable i przewody rozciągnięte po mieszkaniu są elementem, którego nie chcą widzieć ich właściciele. Poza kwestią wizualną pozostawienie kabli bez osłony nie jest dobrym pomysłem również z innych względów. Mogą one stanowić zagrożenie dla osób przebywających w pomieszczeniach, chwila nieuwagi bowiem wystarczy, aby na przykład przewrócić się na niezabezpieczonych kablach. Pozostawione bez odpowiedniego zabezpieczenia kable mogą również ulegać uszkodzeniom, co w dalszej części może prowadzić do uszkodzeń całej instalacji.

Do przewodów, które wymagają szczególnej ochrony, zalicza się między innymi kable światłowodowe. Są one dość delikatne i wrażliwe na uszkodzenia, nawet zbyt mocne załamanie kabla może sprawić, że instalacja przestanie działać. W przypadku światłowodów, ich łączenie, wprawdzie możliwe, nie jest jednak wskazane, gdyż takie zabiegi mogą być przyczyną nieprawidłowości w pracy całej sieci. Dlatego planując instalację światłowodową, trzeba od razu pomyśleć o odpowiednich zabezpieczeniach kabli.

Szafy na kable do każdego pomieszczenia

Prowadząc instalację światłowodową, należy unikać miejsc, w których kabel mógłby być narażony na uszkodzenia. Nawet zbyt mocne zaginanie kabli podczas montażu może powodować problemy, dlatego też ewentualne zagięcia kabli powinny być w miarę łagodne i zabezpieczone odpowiednimi elementami ochronnymi. Rozprowadzane po pomieszczeniu kable powinny być schowane w odpowiednie tunele, aby przypadkowo nie zostały uszkodzone czy zagniecione. Elementem, który jest niemal nieodłączny w przypadku montażu instalacji światłowodowych, są również specjalnie przystosowane szafy. Szafy zewnętrzne światłowodowe umożliwiają skuteczną ochronę kabli i połączeń, które można znaleźć wewnątrz szaf. Wykonuje się je z poliwęglanu o wysokiej jakości, co sprawia, że są odporne na warunki atmosferyczne. Mogą być stosowane niemalże wszędzie, a różnorodność rozmiarów pozwala dobrać najbardziej odpowiednie do konkretnej instalacji.

Ochrona kabli w pomieszczeniach

Wewnątrz pomieszczeń również należy stosować odpowiednie akcesoria do jak najlepszej ochrony instalacji. Szafa wewnętrzna na kable światłowodowe to rozwiązanie często spotykane zwłaszcza w przypadku montażu większych instalacji. Nie jest ona odporna na działanie warunków atmosferycznych, jednakże doskonale chroni kable nie tylko przed uszkodzeniami, ale również przed dostępem osób niepowołanych. Zazwyczaj są zamykane w taki sposób, aby tylko osoby z odpowiednimi uprawnieniami miały do nich dostęp. Montując instalacje światłowodowe, uwzględnia się również ewentualną konieczność zmiany układu sprzętów w jej obrębie. Dlatego pozostawia się zapas kabla, umożliwiającego dokonywanie takich zmian. W celu jego ochrony montuje się bardzo często szuflady zapasu kabla, które chronią jego nadmiar przed uszkodzeniami, jak również przed poplątaniem.