Jak wybrać hak holowniczy do auta dostawczego?

Samochody dostawcze bazowo cechują się dość sporą przestrzenią załadunkową, w której można swobodnie przewozić najróżniejsze towary. Jeżeli jednak potrzebujesz większych możliwości transportowania towarów, to dobrym rozwiązaniem będzie zamontowanie haka holowniczego do auta dostawczego. Po jego zamontowaniu maksymalnie będziesz mógł wykorzystać potencjał transportowy twojego samochodu. Wybór odpowiedniego haka holowniczego może być jednak problematyczny, dlatego warto wcześniej trochę się lepiej zapoznać z tą tematyką.

Rodzaje haków holowniczych do aut dostawczych

Haki holownicze do samochodów dostawczych, można na rynku spotkać w kilku różnych rodzajach. Najczęściej stosowane są haki z kulą flanszową, która jest mocowana do belki za pomocą dwóch lub czterech śrub. Na rynku również można znaleźć haki z tak zwaną “łabędzia szyją” oraz wypinane automaty. Przed wyborem odpowiedniego haka, trzeba dokładnie sprawdzić, czy nadaje się on do montażu w naszym samochodzie dostawczym. Najczęściej producenci danego modelu haka informują otwarcie o tym, do jakich samochodów można zamontować ich produkt.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze haka holowniczego? 

Przy każdym haku holowniczym, najważniejszą kwestię odgrywają jego parametry. Muszą one być bowiem kompatybilne z tym jaką przyczepkę posiadamy, jaka mocą legitymuje się nas pojazd dostawczy oraz z naszymi uprawnieniami na kierowanie pojazdami. Przede wszystkim o parametrach danego haka holowniczego mówi nam jego homologacja. Najważniejsze, na co powinniśmy patrzeć to, jakim uciągiem może pochwalić się hak i jaki posiada nacisk pionowy. Przy zakupie haka holowniczego, dobrze jest również dokładnie sprawdzić, co znajduje się w zestawie montażowym. Najlepiej, jest gdy producent, od razu dostarcza do swojego produkty wszystkie najważniejsze elementy.

Aby hak działał poprawnie z naszym samochodem dostawczym, musi on być wyposażony w odpowiednią wiązkę, która będzie kompatybilna z naszymi pojazdami. Warto w tej kwestii poradzić się specjalistów, aby nie popełnić błędu. Warto także rozważyć, zakup dodatkowych akcesoriów takich jak adapter gniazda haka czy sprężyny wzmacniające seryjne zawieszenie. W niektórych przypadkach tego typu dodatki mogą okazać się bardzo przydatne. Pamiętaj, żeby zawsze kupować haki od renomowanych producentów, ponieważ posiadają one gwarancję, na wypadek wystąpienia jakichkolwiek problemów.

Hak najwyższej jakości

Haki holownicze do samochodów dostawczych, często są wystawiane na pracę w trudnych warunkach. Z tego powodu, przy wyborze haka, najlepiej jest się zdecydować na ten wykonany z wysokiej jakości materiałów. Posłuży on bowiem bezawaryjne przez dłuższy okres czasu. Okazuje się, że dużo lepsze są haki dostarczane przez wielkich producentów, ponieważ testują oni je na różne sposoby. Często takie haki, posiadają także cenione certyfikaty, świadczące o ich niezawodności. Kluczową kwestią jest również cena. Lepiej zdecydować się na nieco droższy hak, który nie będzie sprawiał problemów, niż kupić najtańszy hak, który nie spełni naszych oczekiwań.